Kultura

Krótka Historia Polskiego Kina. Wejściówki

Siedlce Śr. 17.05.2023 13:41:09
17
maj 2023

W piątek, 19 maja o godz. 19.00 w NoveKino Siedlce odbędzie się kolejny pokaz z cyklu Krótka Historia Polskiego Kina. Jest to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Tym razem będzie można obejrzeć na dużym ekranie film „Nikt nie woła” z 1960 roku wyreżyserowany przez Kazimierza Kutza. Dla czytelników portalu Podlasie24.pl mamy dwa podwójne zaproszenia na seans w ramach cyklu „Krótka Historia Polskiego Kina”.

Podwójne zaproszenia otrzymują Małgorzata Lewartowska i Franciszek Głuchowski.

Jeden z najpiękniejszych plastycznie polskich filmów. Wystylizowane czarno-białe zdjęcia oddają stan duszy pary młodych ludzi zupełnie zagubionych w nowej rzeczywistości i księżycowym pejzażu miasteczka zaludnionego przez przypadkowych mieszkańców.

Z końcem wojny na Ziemie Zachodnie zmierzają pociągi pełne ludzi myślących o rozpoczęciu życia od nowa. Transport przesiedleńców, wśród których znajduje się Bożek, przybywa do Zielna. Podróż Bożka wynika z chęci zerwania z podziemiem i ucieczki przed karą za niewykonanie rozkazu. „Nie zabiłem czerwonego” – mówi sam do siebie. Bożek urządza sobie pokój i podejmuje pracę w wytwórni win.

Z poznaną tu Lucyną zaczyna go łączyć uczucie, ale strach przed wyrokiem wyklucza jakąkolwiek szczerość. Chłopak szamocze się z samym sobą, próbuje ostudzić miłość do Lucyny przelotnymi związkami z Niurą i Olgą. Pewnego dnia w miasteczku dostrzega Zygmunta – kolegę z organizacji, co prowokuje ucieczkę Bożyka na wieś. Ale po przemyśleniu własnej sytuacji podejmuje ryzyko powrotu do Lucyny.

Seans poprzedzi wstęp w formie wykładu wideo prezentujący sylwetkę twórcy, wprowadzający w tematykę dzieła, przybliżający realia polityczno-społeczne jego powstania.

JAK MOŻNA WYGRAĆ?


To bardzo proste. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres promo@radiopodlasie.pl w tytule maila należy wpisać KRÓTKA HISTORIA POLSKIEGO KINA, a w treści imię, nazwisko i nr tel.


Na zgłoszenia czekamy do piątku, 19 MAJA do godz. 8:15.


Ogólny regulamin konkursów, których organizatorem jest portal podlasie24.pl (Katolickie Radio Podlasie) znajdziesz TUTAJ


AOI

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.