Kultura

Konferencja – „Siła biblioteki – historia i pasje Danuty Giewartowskiej” w Siedlcach

Siedlce Sob. 16.05.2026 15:30:54
16
maj 2026

Miasto Siedlce także świętowało Tydzień Bibliotek i Dzień Bibliotekarza. Zwieńczeniem Tygodnia Bibliotek była konferencja „Siła biblioteki – historia i pasje Danuty Giewartowskiej” w Siedlcach. Konferencja odbyła się w piątek, 15 maja, w auli MSCDN Wydział w Siedlcach i skupiała się na roli bibliotek oraz działalności Danuty Giewartowskiej. Wydarzenie zgromadziło licznie przedstawicieli środowiska oświatowego i bibliotekarskiego oraz wszystkich zainteresowanych historią i znaczeniem bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i refleksji nad rolą bibliotek w życiu społecznym i kulturalnym.

Otwarcie konferencji poprowadziła dr Urszula Wyrzykowska-Dudek, dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie. Następnie odbył się wykład pt. „Biogram rodziny Giewartowskich” dr. Rafała Dmowskiego, dyrektora Archiwum Uniwersytetu w Siedlcach. Kolejnym punktem programu była opowieść ks. dr. Tomasza Bielińskiego, dyrektora Szkoły Nowej Ewangelizacji, o Danucie Giewartowskiej – kobiecie o wielu pasjach. Swoimi wspomnieniami podzieliła się także dr Urszula Wyrzykowska-Dudek, podsumowując Giewartowską jako świetnego pracownika, pełnego zaangażowania, pasji i otwartości na ludzi. Zwieńczeniem tej części spotkania była możliwość poznania bibliotekarki oczami absolwentów.

Podczas drugiej części konferencji uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia wystawy poświęconej działalności Danuty Giewartowskiej, a także wymiany refleksji i wspomnień przy wspólnym poczęstunku. Zwieńczeniem konferencji było odsłonięcie tablicy pamiątkowej w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach. Charakter wydarzenia podkreśliły irysy, które podczas konferencji pojawiły się w wazonach, na zdjęciach, a nawet na ciastkach. Irysy nawiązują do napisanej przez Danutę Giewartowską antologii „Irysy w przyrodzie, sztuce i kulturze”.


Organizatorem wydarzenia było Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Siedlcach, przy współorganizacji: Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach, MSCDN Wydział w Siedlcach, Szkoły Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Siedlcach oraz SCDiDN w Siedlcach.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Mazowiecka Kurator Oświaty Wioletta Krzyżanowska. Patronat medialny nad konferencją objęły Katolickie Radio Podlasie oraz portal podlasie24.pl.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Absolwent SP1 Niedz. 17.05.2026 14:56:28

Pozdrawiam moje Panie od języka polskiego :)

Siedlczanka Sob. 16.05.2026 20:25:59

Piękna postać, wyjątkowa kobieta. Taka filigranowa, ale jakże wielka kulturą słowa i taktu.

Siedlczanka Niedz. 17.05.2026 16:22:03

Widzę Panie z Jedynki. Pozdrawiam:) Pani Hardej uczyła mnie czytać i pisać. Dziękuję.