Kultura

Koncert Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo”

20
lis 2023

W sobotę, 18 listopada w Centrum kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się koncert kameralnej orkiestry akordeonowej „Arti Sentemo” dyrygowanej przez Zbigniewa Czuryło. Dyrygent jest dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim, skąd pochodzi. Zbigniew Czuryło jest także pedagogiem, a w orkiestrze akordeonistą. To właśnie Czuryło był pomysłodawcą i założycielem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej „Arti Sentemo”.

W orkiestrze grają młodzi laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych, stypendyści Premiera RP oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Arti Sentemo” na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce zaprezentowało program złożony z utworów znanych polskich kompozytorów jak Wojciech Kilar, Krzesimir Dębski (jego utwory z „Ogniem i mieczem”) czy Michał Lorenc.

Pierwsza część siedleckiego koncertu poświęcona była podkreśleniu obchodzonego 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości. Zagrany przez orkiestrę repertuar zawierał znane utwory patriotyczne. Zgromadzona na wydarzeniu publiczność miała możliwość posłuchać autorskich aranżacji na 11 akordeonów, flet oraz instrumenty perkusyjne.

Dla orkiestry siedlecki koncert był dwudziestym z kolei w tym roku, a ponad 250. w ich karierze. W 2023 roku przypada 10-lecie istnienia orkiestry, które podkreślono w lutym wydaniem nowej płyty pt. „Classic”. „Arti Sentemo” od kilku lat koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą, specjalizując się w graniu muzyki klasycznej, rozrywkowej oraz filmowej. Podczas siedleckiego koncertu wybrzmiały utwory z filmu „Bandyta” ,walc z „Trędowatej” czy tango Piazzolli.

Na zakończenie orkiestra „Arti Sentemo” zagrała „Czardasza” Montiego, który okazał się ostatecznie nie być ostatnim wykonanym utworem. Ze względu na niesłabnące brawa, formacja bisowała aż 4 razy, w tym między innymi utworem z filmu „Vabank”. Koncert „Arti Sentemo” pokazał, że akordeon i zagrane na nim utwory mają swój urok i często są niedoceniane, a muzyka klasyczna może być ukazana w zupełnie nowym świetle, pełnym dynamiki i energii. Jedną z ważniejszych ról odegrał tu także dyrygent, Zbigniew Czuryło, który nie tylko poprowadził muzycznie orkiestrę, ale także urzekł publiczność swoją osobowością i humorem.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.