Kultura

„Dziecko w świecie baśni, bajek i bajeczek” – spotkanie w siedleckiej bibliotece

Siedlce Wt. 14.11.2023 17:45:07
14
lis 2023

We wtorek, 14 listopada w auli Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach odbyło się spotkanie z Joanną Piekarską z Biblioteki Narodowej w Warszawie. Tematem wydarzenia były baśnie i bajki w świecie dziecka.

Gość spotkania, Joanna Piekarska od 2004 roku pracuje w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Obecnie pełni także funkcję kierownika Zakładu Edukacji Bibliotekarskiej. Piekarska jest absolwentką Instytutu Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowych studiów „Literatura i książka dla dzieci i młodzieży” w Instytucie Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Kobieta na co dzień szkoli innych w zakresie literatury dziecięcej i młodzieżowej, pokazując możliwości wykorzystania bajek i baśni we wspieraniu procesu edukacyjnego, rozwojowego oraz biblioterapeutycznego najmłodszych. Joanna Piekarska posiada długoletnie doświadczenie w pracy z różnymi grupami czytelników: nie tylko dziećmi, także z dorosłymi, a nawet osadzonymi. Za swoje działania została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez IBBY (International Board on Books for Young People), międzynarodowej organizacji, zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.

Podczas swojego wykładu, Joanna Piekarska poruszyła zarówno zagadnienia klasycznych, jak i współczesnych adaptacji baśni i bajek oraz różnice między nimi. Prelegentka przedstawiła uczestnikom liczne ciekawostki na temat tego jakie wartości niosą ze sobą bajki i baśnie, a także o ich ukrytych znaczeniach. Za pomocą prezentacji multimedialnej przybliżyła też w jaki sposób literatura wpływa na prawidłowy rozwój dziecka oraz kształtuje obraz jego świata. Piekarska opowiedziała także kilka historii z własnego życia, m.in. o tym jak dużą rolę odgrywają w jej życiu książki, także baśnie i co w nich sama odkrywa. Jako przykład znanej baśni przypomniała wszystkim na sali bajkę o „Czerwonym kapturku”.

Na wydarzeniu obecni byli także studenci Wydziału Pedagogiki z Uniwersytetu w Siedlcach, razem z Zastępcą Dyrektora Instytutu Pedagogiki, dr Agnieszką Roguską. Spotkanie miało dać studentom cenne doświadczenie na temat tego, jak za pomocą bajek i baśni pracować z dziećmi oraz jak dużą rolę literatura ta odgrywa w procesie terapeutycznym najmłodszych.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.