Kultura

„Czy mnie jeszcze pamiętasz... PRL w Siedlcach” – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym

Siedlce Wt. 02.04.2024 16:07:51
02
kwi 2024

W piątek, 5 kwietnia w Muzeum Regionalnym im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach odbędzie się wernisaż nowej ekspozycji czasowej poświęconej czasom PRL-u w mieście. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00.

„Czy mnie jeszcze pamiętasz … PRL w Siedlcach” to wyjątkowa wystawa, której celem jest przywołanie atmosfery PRL-u w mieście. Fotografie z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. wprowadzają w nastrój minionej epoki, przenoszą do znanych miejsc, które przez dziesiątki lat zmieniały się na naszych oczach: osiedla wznoszone w kolejnych etapach, szkoły, urzędy budowane na potrzeby stolicy województwa siedleckiego, zakłady Południowej i Północnej Dzielnicy Przemysłowej. Szara rzeczywistość różniła się od czasów współczesnych, co można zaobserwować patrząc chociażby na witryny sklepowe, czy też samochody jeżdżące po ulicach. Można zobaczyć namiastkę wyposażenia mieszkania w bloku z wielkiej płyty, przypomnieć sobie sprzęty, jakich używano, nowinki techniczne z tamtych czasów, w tym pierwsze komputery oraz gry telewizyjne.

W niezwykłą „podróż do przeszłości” zwiedzających wystawę przenoszą takie miejsca jak: przedszkole pełne zabawek, mieszkanie wypełnione przedmiotami codziennego użytku, czy urząd. Wyjątkową gratką jest sprzęt elektroniczny, pochodzący od końca lat pięćdziesiątych do końca lat osiemdziesiątych XX w., prezentowany w zaaranżowanym Zakładzie Usług Radiotechnicznych i Telewizyjnych, w skrócie ZURT. Integralną część ekspozycji stanowią ubiory z tego okresu, a także wiele przedmiotów związanych ze szkołą i edukacją, między innymi przybory i przygotowywane przez dzieci gazetki szkolne. Wystawę uzupełniają dokumenty, pieniądze, a także wyroby i inne przedmioty związane z nieistniejącymi już zakładami lub instytucjami, np. pamiątki po Milicji Obywatelskiej.

Na wystawie zaprezentowano kilkaset przedmiotów wyprodukowanych i użytkowanych w okresie PRL-u, w tym motorower Romet Komar oraz kolarzówka UNIVERSAL. Na zewnątrz można zobaczyć Polskiego Fiata 126p, potocznie zwanego „maluchem”. Wyjątkowość wystawy podkreślają wyroby Cepelii oraz artystyczne szkła użytkowe zaprojektowane przez artystów plastyków znanych na całym świecie, między innymi Zbigniewa Horbowego, Czesława Zubera oraz Eryki i Jana Drostów.

Prezentowane przedmioty pochodzą ze zbiorów Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz z prywatnych kolekcji.

Wystawa będzie czynna do 16 marca 2025 roku.


Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.