Kultura

Ćwierć tysiąca lat ratusza „pod Jackiem”

Siedlce Sob. 04.02.2023 13:34:38
04
lut 2023

Symbol Siedlec – zabytkowy ratusz „pod Jackiem” obchodzi w tym roku swoje 250. urodziny. Wieńcząca jego wieżę figura dźwigającego kulę ziemską Atlasa wróciła niedawno na miejsce po blisko półtorarocznym remoncie, a dzieje samego budynku przypomina otwarta w piątek (3 lutego) wystawa „Z głową w obłokach”.


To, że montaż figury i otwarcie wystawy dzieliło zaledwie kilka dni, to przypadek. Wystawa była przygotowana znacznie wcześniej, z myślą o przypadającej w tym roku 250. rocznicy oddania budynku do użytku. Sama budowa zaczęła się 10 lat wcześniej, w 1763 roku, zainicjowana przez władającą Siedlcami rodzinę Czartoryskich.
Ratusz jest dziś reprezentacyjną siedzibą Muzeum Regionalnego w Siedlcach, ale powstał jako obiekt handlowy, a przez ćwierć tysiąca lat swoich dziejów miał w swoich murach bardzo różnych lokatorów. – W czasach księżnej Ogińskiej było tu 12 sklepów, a na początku XIX wieku nawet 32. Były również instytucje: mieliśmy tu kancelarię miejską, urząd skarbowy, a nawet straż pożarną (nazywaną w tamtych czasach strażą ogniową). W okresie międzywojennym dołączyła miejska biblioteka oraz Muzeum Ziemi Podlaskiej – wylicza Mariusz Krasuski, współautor wystawy.
Na wystawie są stare dokumenty i bogata dokumentacja ikonograficzna, pokazująca ratusz w różnych momentach jego dziejów. – Zwracam uwagę na specjalnie opracowane kalendarium, gdzie jest wiele wcześniej niepublikowanych informacji. Są też oryginalne tarcze zegara z wieży ratuszowej i oryginalny kafel z pieca. Wyjątkową atrakcją jest animacja 3D, pokazująca ratusz i cały układ urbanistyczny Siedlec na początku XIX wieku – mówi Agnieszka Hyckowska, kustosz Muzeum Regionalnego, współautorka wystawy.
Muzealnicy korzystali ze zbiorów własnych, ale sięgnęli też po eksponaty z zewnątrz, m.in. z Archiwum Głównego Akt Dawnych, Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego i Archiwum Państwowego w Siedlcach. Spory wkład do ekspozycji wnieśli ponadto siedleccy kolekcjonerzy.
Wystawa „Z głową w obłokach. 250 lat ratusza pod Jackiem” będzie czynna do 11 czerwca.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.