Kościół

Życie jest piękne, dlatego warto go bronić

12
gru 2023

Skoro państwo zdaje się odwracać od ochrony życia poczętego, trzeba robić więcej oddolnie. Ochrona życia jest w rękach ludzi dobrej woli, którzy przy dobrej organizacji mogą naprawdę wiele – powiedział Radiu Podlasie ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek.

Fundacja ratuje życie pomagając kobietom skłaniającym się do aborcji. Skala tej pomocy zależy od indywidualnie określanych potrzeb: czasami wystarczy parę paczek pieluch i dziecięcych kosmetyków, a czasem trzeba wynająć mieszkanie i zapewnić środki do życia na wiele miesięcy. Obok pomocy indywidualnej fundacja wspiera też domy samotnej matki (m.in. chemią gospodarczą i sprzętem AGD) i tworzy własne placówki tego typu. Przez lata działalności rozrosła się z lokalnej inicjatywy w Szczecinie do rozbudowanej struktury, która działa w całym kraju, zatrudnia pracowników na etat, ma własne magazyny i koordynuje działania setek wolontariuszy. Obraca kwotami rzędu 25 milionów złotych rocznie i są to środki wyłącznie od prywatnych darczyńców. – Fundacja nie korzystała, nie korzysta i nie zamierza korzystać z pieniędzy rządowych, miejskich, unijnych, z grantów i projektów. Przy takiej skali działalności jest to fenomen. Chcemy, aby tak zostało, aby Fundacja była świadectwem obrony życia – podkreślił w rozmowie z Radiem Podlasie ks. Kancelarczyk.

Doświadczenie pokazuje, że przerwanie ciąży często nie jest wyborem kobiety, ale wynikiem bezradności albo nacisków otoczenia. I często wystarczy zaoferować nawet niewielką pomoc, by uratować nienarodzonego człowieka. Trudno zastąpić dezerterujących ojców, choć zdarzały się przypadki ich powrotów. – Jeżeli wraca na dobre, to sytuacja jest uratowana. Kobieta, która była niepewna i skłaniała się do najgorszego, nagle jest rozpromieniona, że urodzi dziecko. Naprawdę wystarczy, by mężczyzna stanął na wysokości zadania, powiedział „kochanie, damy sobie radę” i będzie dobrze. Były też sytuacje, że ojciec, który domagał się od ciężarnej córki by „zrobiła z tym porządek”, potem był dumny i cieszył się z wnuka. Życie jest piękne i dlatego warto go bronić – dodaje ks. Kancelarczyk.

Fundacja nie ogranicza się więc do organizowania materialnej pomocy przyszłym matkom. Promuje postawę „za życiem”, np. upowszechniając w przystępny sposób wiedzę medyczną o prenatalnym etapie życia człowieka. Służy do tego sparowana z aplikacją telefoniczną książeczka „Genesis”.

Z założycielem i prezesem Fundacji, księdzem Tomaszem Kancelarczykiem rozmawiał Adam Białczak:


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Bożena Chmiel Wt. 12.12.2023 11:29:45

Bardzo mi się podoba ta pomoc dla kobiet w ciąży bo dzięki temu wiele dzieci zostało uratowanych przed aborcją a wiadomo jakie szkody zostają w psychice kobiety ,która usuwa ciążę.Dobrze ,że są takie organizacje co niosą taka pomoc i do których mogą się zgłosić kobiety w ciężkim położeniu materialnym,nie pozostają same.