Kościół

„Z ziemi chełmskiej” na antenie Katolickiego Radia Podlasie

13
sty 2024

Od poniedziałku, 15 stycznia na antenie Katolickiego Radia Podlasie będzie można wysłuchać przejmujących opowiadań o losach Unitów – prostych ludzi, którzy pozostali wierni Chrystusowi, nie tylko w znaczeniu wierności przynależności do Kościoła, ale przede wszystkim dlatego, że nie stawiali oporu złemu, że nie oddawali złem za złe, gotowi byli oddać życie za wiarę. To historie bohaterów narodowych, bowiem Unici bronili także polskości w konfrontacji z carskim zaborcą. Głosu przy tej produkcji użyczył aktor Dariusz Kowalski. Audiobooka będzie można wysłuchać od poniedziałku do piątku o godz.: 12:20.

Styczeń dla Kościoła siedleckiego jest szczególnym czasem, kiedy duchowo przygotowujemy się do liturgicznego wspomnienia bł. Męczenników Podlaskich, które przypada 23 stycznia. To okres, kiedy przypominamy o bohaterskiej postawie Unitów z Pratulina czy Drelowa. W tym roku przypada 150. rocznica męczeńskiej śmierci bł. Wincentego Lewoniuka i Towarzyszy. W związku z tym KRP przygotowało audiobook – „Z ziemi chełmskiej” autorstwa Władysława Reymonta.

Książka opisuje losy Unitów, którymi interesował się autor. Dla bliższego zapoznania się z historią ich prześladowań przebywał przez jakiś czas na Podlasiu i Chełmszczyźnie. Swoje doświadczenia zawarł w zbiorze reportaży literackich, gdzie m.in. tak pisze: „słuchając tych cichych, monotonnie smutnych opowiadań, pełnych nieustannej walki, nieznanych bohaterstw, niezachwialnej wiary i bezgranicznego poświęcenia, zdawało mi się, że gromada chrześcijan z czasów Dioklecjana opowiada mi swoje krwawe wstrząsające dzieje”. Wśród wielu wspomnianych w książce miejscowości znajdujemy bliskie nam nazwy, jak Łomazy, Piszczac, Białą Podlaską, Horbów, Pratulin, Janów, Hrud.

Dariusz Kowalski – pochodzący z Siemiatycz aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, w 1990 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Widzowie identyfikują jego osobę z rolą cynicznego Janusza Tracza, przedsiębiorczego biznesmena w serialu „Plebania”.Audiobook „Z ziemi chełmskiej” powstał dzięki wsparciu finansowemu, które zostało udzielone przez Stowarzyszenie Pamięci Unitów Podlaskich „Martyrium” oraz Kapitułę Kolegiacką Łukowską.

SŁUCHAJ ON-LINE
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.