Kościół

Wystawa o Unitach Podlaskich w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach

Siedlce Śr. 14.02.2024 11:34:28
14
lut 2024

W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach we wtorek, 13 lutego otwarto wystawę „Unici Podlascy”. Ma ona przypomnieć losy prześladowań unitów na Podlasiu.

W tym roku przypada 150. rocznica Męczeństwa Unitów w Pratulinie i Drelowie. - Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich dotyczy historii unii, prześladowań na Podlasiu, beatyfikacji unitów Podlaskich z Pratulina przez św. Jana Pawła II. Druga to m.in. gwasz przedstawiający męczeństwo unitów w Pratulinie. Udało się nam go wypożyczyć z Muzeum Wojska Polskiego. Jest on najbardziej zbliżony do oryginału. Ten najbardziej pierwotny i powielany w parafiach, instytucjach, czy u nas w muzeum jest to niestety oleodruk albo kopia, tego pierwszego obrazu – mówi ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor muzeum. Do tej pory nie udało się odnaleźć oryginalnego obrazu, autorstwa Eliasza Radzikowskiego.

Wystawa będzie czynna do 23 marca. W wernisażu uczestniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Inicjatorem wystawy jest Marek Zalewski, starszy kustosz w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.