W Siedlcach zakończyła się peregrynacja relikwii bł. Pauliny Jaricot
Siedlce
Niedz. 10.05.2026 18:20:18
10
maj 2026
maj 2026
W niedzielę, 10 maja w Siedlcach odbyły się uroczystości kończące peregrynację relikwii bł. Pauliny Jaricot w parafiach diecezji siedleckiej. Wydarzenie wpisało się w obchody jubileuszu 200-lecia powstania Żywego Różańca. Uroczystości rozpoczęły się procesją różańcową z relikwiami, która wyruszyła z kościoła pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika do Katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach.
Następnie sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem bp. siedleckiego Kazimierza Gurdy. Podczas liturgii wybrzmiało uroczyste „Te Deum” jako dziękczynienie za czas peregrynacji oraz otrzymane łaski.W homilii bp Kazimierz Gurda dziękował wiernym oraz członkom Kół Żywego Różańca za zaangażowanie w peregrynację relikwii bł. Pauliny Jaricot, która objęła wszystkie parafie diecezji siedleckiej. Podkreślał, że wydarzenie stało się okazją do pogłębienia wiary oraz lepszego poznania duchowego dziedzictwa założycielki Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. – Obecność relikwii w naszych parafiach dała możliwość lepszego zrozumienia misji Kół Żywego Różańca. Podczas peregrynacji wierni mogli zanosić przez wstawiennictwo błogosławionej prośby o umocnienie wiary, uświęcenie braci i sióstr oraz o nowe powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego i pracy misyjnej – mówił biskup. Ordynariusz siedlecki przypomniał również o szczególnej roli modlitwy różańcowej w życiu Kościoła i wspieraniu dzieła misyjnego. Zachęcał wiernych do naśladowania postawy bł. Pauliny Jaricot, która całe swoje życie poświęciła ewangelizacji oraz budowaniu wspólnoty ludzi wierzących. Bp Gurda podkreślał, że największym owocem peregrynacji jest umocnienie wiary i doświadczenie żywej obecności Chrystusa w Kościele. – Moi drodzy, największym darem tej peregrynacji jest utwierdzenie nas przez wstawiennictwo błogosławionej Pauliny w wierze w Jezusa Chrystusa zmartwychwstałego, który jest obecny i działa w swoim Kościele – zaznaczył. Hierarcha zapowiedział także diecezjalną pielgrzymkę do Lyonu, podczas której wierni złożą wotum w domu Loretto – miejscu związanym z życiem bł. Pauliny Jaricot – jako wyraz wdzięczności i czci dla błogosławionej.
![]() |
W wydarzeniu uczestniczyli wierni z całej diecezji, w tym delegacje Kół Żywego Różańca, także dziecięcych i młodzieżowych. Po Mszy św. odbyło się spotkanie wspólnotowe w formie agapy.
Zobacz Galerię
80 Zdjęć
Peregrynacja relikwii bł. Pauliny Jaricot była częścią jubileuszowych obchodów 200-lecia Żywego Różańca i stanowiła okazję do przypomnienia roli modlitwy różańcowej w życiu Kościoła oraz duchowego dziedzictwa założycielki wspólnoty.
Uroczystość transmitowała Diecezjalna Telewizja Internetowa Faro.tv



1 komentarze
Bogu niech będą dzięki za pięknie,świątecznie, modlitewnie przeżyty czas przy Matce Bożej Fatimskiej, w gronie wspaniałych ,rozmodlonych sióstr i braci .Szczęść Boże