Kościół

Uroczystości odpustowe w Kukawkach

01
kwi 2025

W Niedzielę Wielkanocną, 20 kwietnia w leśnej kaplicy, tzw. studziance w Kukawkach, w parafii Przesmyki, odbędą się uroczystości odpustowe. O godzinie 12.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa, po której sprawowana będzie Msza św. Na uroczystości zapraszają mieszkańcy wsi Kukawki z proboszczem parafii Przesmyki, ks. Krzysztofem Jaszczukiem.

Kukawki to wieś w Gminie Przesmyki, położona 15 km na zachód od Łosic. W lesie za wsią znajduje się kapliczka murowana z czerwonej cegły z 1906 r., a obok cudowne źródełko. Po wojnie od nabożeństwa w kapliczce rozpoczynano poświęcenie pól. Kilka lat później w pierwszy dzień Wielkanocy mszę odprawił tu proboszcz z pobliskich Przesmyk, co stało się zaczątkiem nowej tradycji. Obok kapliczki stoi wysoki, drewniany krzyż.

Kapliczka w Kukawkach

W lesie nieopodal wsi Kukawki, w odległości około 2 kilometrów, znajduje się kapliczka. Jej położenie miejscowi określają "za Gajem" - gdyż tak od dawnych czasów określano las położony pomiędzy polami.

Jej powstanie ma swoją legendę. Niegdyś podobno było tu źródełko z nie wysychającą wodą, koło którego postawione zostały trzy krzyże mające symbolizować Trójcę Świętą. Wznieśli je okoliczni mieszkańcy. Miejsce postawienia krzyży było nieprzypadkowe - plac otoczony lasem doskonale był ukryty przed ówczesnymi władzami carskimi, dla których manifestowanie uczuć katolickich było ogromnym przewinieniem. Gdy, mimo ukrycia, krzyże zostały zauważone, władze nakazały mieszkańcom Kukawek wykopać je i wywieźć wozami zaprzężonymi w woły. Gdy wykopano pierwszy krzyż, przyfrunęły trzy białe gołąbki i usiadły na nich. Następnie włożono krzyż na wóz, a wówczas woły zaryczały żałośnie i mimo popędzania nie ruszyły z miejsca, bo koła wozu ugrzęzły w ziemi. Widząc to Rosjanie byli niezmiernie zdumieni i po krótkiej rozmowie między sobą nakazali usuwającym krzyże pozostawić je na dotychczasowym miejscu.

W miejsce to, zwane dziś przez okolicznych mieszkańców "studzianką", od niepamiętnych czasów schodzili się ludzie w pierwszym dniu świąt Wielkanocy, by modlić się tu i wyśpiewywać cześć Bogu. Oczywiście przybywali tutaj również w inne dni, lecz Wielkanoc była czasem, gdy obecność modlących się była szczególnie zauważalna. Wierzono powszechnie w cudowną moc wody w owym źródle. Chorzy pili wodę, by pomogła im szybciej powrócić do zdrowia, ślepi przemywali oczy, by doznać cudu widzenia, cierpiący obmywali chore miejsca, by źródlana woda złagodziła ich męki. WIĘCEJ



Info: www.przesmyki.com.pl
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Roman Boryczka Śr. 02.04.2025 00:58:24

Witam serdecznie jestem mieszkańcem wsi Strachów powiat wołomiński mazowieckie Bardzo poruszyła mnie historia Krzyży w Kukawkach (Kukawki są też blisko mnie parafia warszawsko praska Dziękuje pani redaktor za opisanie tego miłego sercu miejsca.Z Bogiem