Kościół

Ukazać miłość do Kościoła

Siedlce Sob. 26.11.2022 10:16:20
26
lis 2022

25 listopada w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim w Siedlcach odbyło się spotkanie liderów i asystentów kościelnych zrzeszeń katolickich działających na terenie diecezji siedleckiej. W spotkaniu udział brał biskup siedlecki Kazimierz Gurda.

Za organizację piątkowego wydarzenia odpowiedzialny był ks. kan. Tomasz Bieliński – diecezjalny referent ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Pierwszym punktem programu była prezentacja „Kryteriów eklezjalności wspólnot katolickich” Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. Dokumentu niezwykle istotnego w mówieniu o „eklezjalności wspólnot” działających w Kościele. Wskazane zarówno na pozytywne jak i negatywne przejawy działalności wspólnot.

Kolejnym ważnym momentem spotkania była prezentacja i głosowanie nad nowym statutem Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Siedleckiej. Jednogłośnie przegłosowano i przyjęto dokument, który zostanie przedstawiony do aprobaty biskupowi siedleckiemu.

Przedstawiono także dane statystyczne na temat zrzeszeń katolickich działających w diecezji siedleckiej. Uczyniono to na podstawie danych wizyty Ad limina apostolorum (lata 2016-2020). W diecezji siedleckiej działa obecnie 58 zrzeszeń działających i realizujących swoją statutową misję. W porównaniu danych z 2016 r. i 2020 r. największy wzrost liczebny w naszej diecezji odnotowały: Domowy Kościół, Przyjaciele Oblubieńca oraz Odnowa w Ducha Świętym. Jednocześnie wskazano, że Ruch Szensztacki, Apostolat Margaretka, Bractwo Strażnicy Kościoła i Złota Róża są nowymi wspólnotami, które niedawno pojawiły się w Kościele siedleckim i cieszą się dużym wzrostem.

- Dziś potrzebujemy świadomości naszej przynależności do Kościoła. Jesteśmy po to, aby pokazać, że Kościół kochamy - mówił bp Kazimierz Gurda w słowie podsumowującym. Ważna jest także praktyczna obecność wspólnot w parafii, szczególnie świadectwa w ramach przygotowań i prowadzeniu misji ewangelizacyjnych. Jednocześnie bp Gurda wskazał na niepokojące zjawiska, takie jak kryzys rodziny czy odejścia młodych ze wspólnoty Kościoła.

- Dziękuję wam za waszą obecności w naszej diecezji. Życzę, abyśmy wszyscy potrafili pokazywać piękno życia w Kościele - zakończył biskup siedlecki.Tekst: MW
Fot. KSkor/MW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.