Kościół

Spotkanie referentów ds. liturgii

Siedlce Pon. 12.10.2020 15:39:00
12
paź 2020

6 października w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim w Siedlcach odbyło się spotkanie referentów liturgicznych poszczególnych dekanatów diecezji siedleckiej.

Na spotkaniu omówiono następujące kwestie:

1. Troska o formację kandydatów na ministranta. Referent powinien zatroszczyć się o to, aby w dekanacie w każdej parafii w miarę możliwości powstała bądź była prowadzona grupa kandydatów na ministranta.

• W tym celu zostały opracowane wytyczne dotyczące pracy z kandydatami. Więcej szczegółów na stronie duszpasterstwa.

2. Organizacja kursu lektora w dekanacie. Referent powinien w terminie od 20 listopada do 20 marca zorganizować kurs lektora w dekanacie. Do 15 listopada należy rozeznać w parafiach swego dekanatu ilu jest kandydatów na lektora. W tym celu dobrze jest utworzyć bazę danych do szybkiej komunikacji (SMS, messenger).

• Lektorem może zostać ministrant po ukończeniu 15 roku życia (po VIII klasie),który czynnie uczestniczy w zbiórkach ministranckich oraz dyżurach na Mszy św.

• Po ukończeniu kursu lektora błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora dokona Bp Kazimierz Gurda pod koniec marca 2021 roku.

3. Referent liturgiczny powinien wyznaczyć 5 terminów sesji (zwyczajowo są to soboty), w czasie których zostanie zrealizowany program szkoły lektora. Materiały na szkołę lektora zostaną dostarczone przez Centralne Duszpasterstwo. Sesja w danych dniu powinna potrwać od godz. 9.00 do godz. 14.00. W przypadku małej liczby chętnych można połączyć dekanaty. Prosimy, aby referenci liturgiczni zorganizowali właściwe miejsce szkoły lektora (szkoła, bądź sala parafialna), jak również poprosić osoby kompetentne do przeprowadzenia kursu (np. zaprzyjaźnionych polonistów do przeprowadzenia warsztatów z prawidłowej dykcji i czytania). Koszty związane ze szkołą lektora powinny być rozłożone proporcjonalnie do uczestników z poszczególnych parafii.

4. Duszpasterstwo Centralne ponadto zaprasza do współpracy w takich inicjatywach jak:

• Konkurs "Moja drużyna, czyli służba liturgiczna od zakrystii"

• Sympozjum lektorskie

• Kongres ministrantów

• Koczowisko ministranckie. Wszystkie te inicjatywy są opisane szczegółowo na stronie diecezjalnego duszpasterstwa w zakładce wydarzenia.

Info. http://ddslsiedlce.pl/

MJa/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.