Kościół

Spotkanie młodych z papieskim błogosławieństwem

Siedlce Sob. 09.10.2021 14:21:40
09
paź 2021

W piątkowy wieczór w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej odbyło się Nocne Czuwanie Młodych. Na wydarzenie, bezpośrednio po spotkaniu z papież Franciszkiem w Watykanie, przybył bp Grzegorz Suchodolski. Przekazał, że Ojciec Święty na wiadomość, że dziś w Siedlcach odbywa się spotkanie młodzieży, wszystkim obecnym z serca błogosławi.

Tematem pierwszego, w tym roku duszpasterskim, spotkania były słowa Jana Pawła II: „Różaniec to skarb, który trzeba odkryć”. W czuwaniu uczestniczyły grupy młodzieży wraz z duszpasterzami z Siedlec, Kłoczewa, Adamowa, a także przedstawiciele siedleckich parafii.

Po zawiązaniu wspólnoty, pierwszym punktem była konferencja ks. Grzegorza Suwały – wikariusza parafii św. Jana Chrzciciela w Parczewie, a od niedawna diecezjalnego duszpasterza osób zawierzonych Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi.

Ks. Grzegorz dzieląc się swoim świadectwem, najpierw wskazywał na to, że wszystko co ma w życiu jest wyproszone przez Maryję. Czas tradycyjnych nabożeństw majowych i październikowych, nawiedzanie sanktuarium w Kodniu to moment kiedy Maryi zawierzał, oddawał swoje życie. - Różaniec to skarb, który trzeba odkryć i potem nieustannie odkrywać go na nowo. Ja ten skarb odkrywam systematycznie od 17 lat mojego życia. – wskazywał ks. Suwała.

W konferencji wskazano, że na różaniec warto spojrzeć w perspektywie relacji przyjacielskiej. - Kiedy jesteśmy z kimś w jakiejś relacji to stopniowo wpuszczamy go do naszego życia i codzienności. Nie jest łatwo dzielić z kimś swoje życie, swoją przeszłość, szczególnie tą bolesną. Żeby wpuścić kogoś w tajemnice naszego życia musimy czuć się bezpiecznie, musimy zaufać. Kiedy to się stanie to powoli wprowadzamy go w nasze doświadczenie, w nasze życie – mówił ks. Grzegorz Suwała.

Młodzi poprzez konferencję poznali, że różaniec to czas kiedy stajemy w prawdzie o sobie, kiedy można zdjąć wszystkie maski, które nosimy na co dzień. Moment modlitwy różańcowej to wejście w tajemnice życie Jezusa i Maryi, odkrycie przed Nimi prawdy swojego życia. - Różaniec to skarb, i dla każdego z nas, na dany czas naszego życia ten skarb będzie czymś innym. Jedno jest pewne, że ten skarb jest przygotowywany na każdą chwilę naszego życia i tam czeka, tylko czy Ty chcesz go odnaleźć i zabrać do swojego życia – wskazywał kapłan. W nawiązaniu do filmu „Pasja” ks. Suwała wskazywał na trzy obrazy, które są istotne w zrozumieniu różańca: nasłuchiwanie Jezusa, rozumienie bez słów i przyjmowanie codzienności. To dzięki temu modlitwa różańcowa szykuje nas do prawdziwego życia, które jest stawaniem się sługą Jezusa i Maryi.

Kolejnym punktem wieczornego spotkania było świadectwo Kamila Majchrzaka. Mówił o swoim nawróceniu, które ciągle trwa, a także o tym jak modlitwa różańcowe zmieniła jego życie. Dzielił się swoim doświadczeniem tego jak odkrywać różaniec, aby nie był monotonny czy nudny. Młodzi obecni na spotkaniu mogli wysłuchać świadectwa doświadczenia mocy wstawiennictwa Matki Bożej, tej która jest „pełna łaski” i jak Boża łaska może przemieniać życie człowieka.

Nocne Czuwanie Młodych było także czasem wspólnego śpiewu, doświadczenia wspólnoty. Był także moment na adorację Najświętszego Sakramentu i wspólną modlitwę różańcową.

Centralnym punktem była Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Grzegorz Suchodolski. Wraz z innymi kapłanami Panu Bogu polecał intencje młodych naszej diecezji.
Homilię podczas Mszy św. wygłosił ks. Radosław Piotrowski - diecezjalny duszpasterz młodzieży. Mówił, że człowiek może być błogosławiony - szczęśliwy, kiedy będzie słuchał i żył Bożym słowem.

– Pan daje nam słowo. Na nasze, często tak powtarzane ‹‹masakra››, ‹‹mi to obojętne››, Bóg wskazuje: słuchaj mego słowa, bądź mu posłuszny, a będziesz szczęśliwy – mówił ks. Radosław.

Kolejne spotkanie już 12 listopada. Hasłem spotkania będą słowa: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.