Kościół

Siedlce: Diecezjalny Dzień Skupienia Kapłanów

Siedlce Sob. 05.03.2022 15:45:06
05
mar 2022

W sobotę, 5 marca w siedleckiej katedrze odbył się dzień skupienia dla kapłanów z diecezji siedleckiej. Skupienie rozpoczęła o godzinie 10.00 modlitwa przedpołudniowa Liturgii Godzin, której przewodniczył Ksiądz Biskup Grzegorz Suchodolski.

Następnie konferencję ascetyczną wygłosił ks. dr Leszek Woroniecki SAC, wicerektor WSD księży pallotynów w Ołtarzewie. O godzinie 11:00 rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył ks. prał. Kazimierz Matwiejuk, ojciec duchowny kapłanów.W południe Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
W homilii mówił o potrzebie zwracania uwagi na zagrożenia, które utrudniają wzajemne relacje w pracy duszpasterskiej. - Jesteśmy wezwani drodzy bracia w kapłaństwie, aby stawać się wzorem dla naszych parafian, aby od nas kapłanów Jezusa Chrystusa, uczyli się właściwych relacji. Nie myślmy że nasz sposób reagowania, mówienia, słuchania jest obojętny dla naszych rozmówców. Może od tego, kim jesteśmy zależy czy jeszcze się kiedyś o coś do nas zwrócą - mówił ordynariusz siedlecki.
Bp Gurda mówił także o potrzebie działania, przede wszystkim w sferze duchowej. - Głodni pukający do naszych drzwi zdarzają się także i dzisiaj, ale więcej jest tych którzy poszukują Boga, prawdy, którzy potrzebują Bożego pokarmu, potrzebują wysłuchania, Słowa o Bogu, o Chrystusie, o Zbawicielu, pokrzepienia i nadziei. Nie dziwmy się, że szukają tego u nas, u swoich księży, proboszczów, wikariuszy i nie możemy ich zawieźć - mówił.
- Drodzy Bracia w kapłaństwie miejmy świadomość, że nasi parafianie nas potrzebują, na nas czekają. Obyśmy mieli dla nich czas, byśmy go nie zatrzymywali tylko dla siebie - zachęcał Ksiądz Biskup.Spotkanie zakończyła agapa w Centrum Charytatywno – Duszpasterskim.

zdjęcia: Piotr Grabowski, Kamil Skorupski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.