Kościół

Rozpocząć dzieło misyjne od siebie...

Siedlce Śr. 06.01.2021 14:49:00
06
sty 2021

Bez Orszaku Trzech Króli w tradycyjnej formie, ale z tym samym przekazem: Bóg oddał się człowiekowi w trosce o jego zbawienie. Główne obchody uroczystości Objawienia Pańskiego w siedleckiej katedrze miały też, jak zwykle mocny akcent misyjny.

Mszy świętej o godzinie 10.00 przewodniczył siedlecki biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski. Podkreślił on, że Chrystus przyszedł do wszystkich narodów i jest Zbawicielem całej ludzkości. Dlatego 6 stycznia patrzymy na kraje, które Go jeszcze nie znają. Jest to dzień pamięci o misjonarzach, czas wspierania ich modlitwą i ofiarą.

Zgodnie z tradycją parafii katedralnej, tego dnia Słowo Boże głoszą w niej ojcowie oblaci. Punktem wyjścia rozważań była podróż trzech mędrców, którzy w poszukiwaniu prawdy przybyli do Betlejem, kierując się jedynie znakami naturalnymi. Odnalazłszy ją – przyjmują za wyznacznik życia. Ich pielgrzymka jest obrazem naszego ludzkiego pielgrzymowania: szukamy Boga przez znaki Jego obecności, a kiedy Go odnajdziemy, prosimy by kierował naszym życiem i był jego fundamentem. Dzisiejsze święto uświadamia nam również, że Chrystus jest zbawieniem dla wszystkich ludzi. Powinno być więc dla chrześcijan impulsem do realizacji misji Kościoła w swoim najbliższym otoczeniu: rodzinie, pracy, sąsiedztwie, parafii. Każdy może rozrysować „drzewo genealogiczne swojej wiary”, czyli wskazać ludzi, którzy pomogli mu postępować na drodze ku zbawieniu. Warto się jednak zastanowić, czy nasze nazwiska znalazłyby się takiej liście tworzonej przez innych ludzi. Czy jesteśmy da nich umocnieniem i drogowskazem w ich pielgrzymce wiary?

W homilii znalazł się też wątek misji w krajach odległych kultur i egzotycznych języków. Tam również ważne jest nie tylko głoszenie Słowa i sprawowanie sakramentów, ale obecność wśród ludzi i świadczenie o prawdziwości Objawienia własną postawą i życiem. Misjonarze oblaci w tym roku zwracają szczególną uwagę na Kamerun, gdzie są obecni już od pół wieku. Owocem ich pracy jest wzrost liczby chrześcijan (mimo naporu islamu z Nigru i Czadu), rodzime powołania kapłańskie, przejęcie odpowiedzialności za miejscowy Kościół przez rodzimych biskupów oraz fakt wysyłania swoich misjonarzy do innych krajów.

Podczas mszy pobłogosławiono i rozdano przygotowane przez młodzież z KSM kredę i kadzidło. Kreda służy do oznaczenia drzwi domów na znak przyjęcia wcielonego Syna Bożego. Kadzidłem okadzamy mieszkania na znak, że chcemy wszystko czynić na chwałę Boga.

Zgodnie z sięgającą IV wieku tradycją, w dniu Objawienia Pańskiego ogłaszane są daty świąt ruchomych. To znak powszechności Kościoła, który chce celebrować swoje najważniejsze święta w tym samym czasie na całym świecie. W tym roku Wielkanoc będzie 4 kwietnia, Środa Popielcowa 17 lutego, Wniebowstąpienie Pańskie 16 maja, Zesłanie Ducha Świętego 23 maja, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej 3 czerwca, a pierwsza niedziela Adwentu – 28 listopada.



AB/EŁ
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.