Kościół

Przedstawiciele Kół Przyjaciół KRP spotkali się w Siedlcach

Siedlce Pon. 28.03.2022 22:53:50
28
mar 2022

W sobotę, 26 marca w Siedlcach spotkali się przedstawiciele Kół Przyjaciół Katolickiego Radia Podlasie. W programie wydarzenia znalazła się prelekcja ”Kobieta w armii” oraz występ duetu instrumentalnego.

Na początku spotkania głos zabrał ks. Andrzej Sochal. Dyrektor rozgłośni podziękował słuchaczom za przybycie. Wyraził także wdzięczność za różne formy wsparcia, które Koła Przyjaciół od lat okazują Katolickiemu Radiu Podlasie. Dyrektor zapowiedział inaugurację obchodów 30-lecia radia. – 2 kwietnia rozpoczynamy oficjalne obchody 30-lecia. Jesteśmy razem z Grupą Arche współorganizatorem Jarmarku Tradycji Wielkanocnych. Kiermasz odbędzie się w dniach 2-3 kwietnia. Natomiast uroczysta gala odbędzie się w sobotę, 3 września w Centrum Kultury Sztuki w Siedlcach. Już teraz Was zapraszamy – podkreślił ks. Andrzej Sochal.

Ks. Paweł Broński powitał słuchaczy i podziękował za obecność. – Chciałbym Państwu podziękować za Wasze zaangażowanie, życzliwość, za spotkania podczas Radiowych Niedziel, za bal walentynkowy zorganizowany w Olszycu przez koło z Domanic, za to, że tez towarzyszycie w ostatniej drodze słuchaczom z kół.  Diecezjalny opiekun Kół Przyjaciół zachęcił do modlitwy za radio. – Z jednej strony obchodzimy 30-lecie istnienia, z drugiej strony przyszłość naszej rozgłośni jest niepewna. Ze względu na to, że jest kryzys gospodarczy, inflacja – dodał.  W swoim wystąpieniu poruszył też kwestię promowania kół w parafiach.  – Jeśli organizujecie Państwo spotkanie, to warto by informacja o tym była przekazana w ogłoszeniach duszpasterskich. Promujcie koła i bądźcie rzecznikami rozgłośni. Jeśli przyjeżdżacie do radia na modlitwę, to zróbcie pamiątkowe zdjęcie i poproście osobę prowadzącą fb o wstawienie zdjęcia. Bądźcie widoczni – podsumował.

Kolejnym punktem programu było wystąpienie Pani Podporucznik Bernadety Słoneckiej, która podzieliła się doświadczeniem służby w armii. – Moja rodzina zawsze mnie wspierała,  pozytywnie zareagowała na moją drogę zawodową i myślę, że są ze mnie dumni, przede wszystkim moja babcia, której tata, jak i mąż, służyli w wojsku, więc te tradycje są zakorzenione w mojej rodzinie. Zaznaczyła, że w służbie wojskowej bardzo ważna jest kondycja fizyczna i psychiczna.  Podkreśliła, że liczba kobiet w wojsku polskim stale wzrasta.  – Na przestrzeni lat kobieta żołnierz zdobywała uznanie, co można zauważyć w zajmowaniu przez kobiety wysokich stanowisk. W mojej jednostce wojskowej aktualnie pełni służbę 15% kobiet, są na wszystkich stanowiskach i we wszystkich korpusach – od szeregowego do oficerów. Mam koleżanki, które służą w batalionie czołgów, są działonowymi, strzelcami wyborowymi, ale również pracują w sztabach – zaznaczyła. Wyjaśniła, że udostępnianie zdjęć, filmów dokumentujących ruchy wojsk, przemieszczanie się kolumn może stanowić źródło informacji dla obcych wywiadów.

Ostatnim punktem sobotniego spotkania był występ duetu dętego. Na trąbce zagrał Antonio Fartushnyi, a na saksofonie Mariusz Gajda. Muzycy zaprezentowali m.in. utwory z repertuaru Franka Sinatry oraz przeboje muzyki filmowej. Każdy zagrany utwór zrobił na zebranych duże wrażenie, czego dowodem były długie oklaski.


JS

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.