Kościół

Pratulin – Tak Daleki, a Tak Bliski…

Siedlce Śr. 15.01.2025 17:00:39
15
sty 2025

„Męczennicy Pratulińscy – wzorem w obronie własnej i wspólnotowej tożsamości” - to temat spotkania, które odbyło się w piątek, 10 stycznia w Pałacu w Trzebiatowie. Spotkanie poświęcone Męczennikom z Pratulina, zorganizowała trzebiatowianka - dr Anna Ewa Bodnar. Od 26 stycznia w cerkwi greckokatolickiej w Trzebiatowie, będą wystawione relikwie Błogosławionych.

Dr Anna Ewa Bodnar zwraca uwagę na fakt, że ci, którzy prześladowali, poszli w zapomnienie, a prześladowani zostali wyniesieni do chwały błogosławionych w Kościele Katolickim. Papież Jan Paweł II beatyfikował Męczenników z Pratulina 6 października 1996 roku w Rzymie.

Od 26 stycznia w Trzebiatowie, w cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła, będą wystawione relikwie Błogosławionych. Chrześcijanie czczą relikwie świętych od pierwszych wieków, kiedy to na grobach męczenników sprawowano Eucharystię, jednocząc żywych i umarłych w Chrystusie. Miejsca te, wraz z pochowanymi tam relikwiami, były uważane za święte, cenniejsze niż złoto i klejnoty.

Na zakończenie piątkowego spotkania prelegentka podkreśliła, że Trzebiatów ma unikalną możliwość: modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II przed jego relikwiami w parafii łacińskiej pod wezwaniem Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny oraz modlitwy przez wstawiennictwo bł. Męczenników Pratulińskich przed ich relikwiami w parafii greckokatolickiej pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła.

Trzynastu mężczyzn 24 stycznia 1874 roku oddało swoje życie tylko dlatego, że nie chcieli stać się częścią moskiewskiego prawosławia. Odważnie wystąpili przeciwko uzbrojonym żołdakom.

Źródło: Trzebiatowski Ośrodek Kultury

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.