Kościół

Pielgrzymuj z Arką do Libanu

Siedlce Pon. 21.11.2022 16:50:47
21
lis 2022

Liban, jest krajem, który ma bardzo dużo do zaoferowania dla złaknionego wrażeń turysty i przeżyć duchowych pielgrzyma. Co urzeka, polskich turystów w tym niewielkim, nieco mniejszym od woj. świętokrzyskiego, górzystym kraju cedrów?

Św. Charbel i jego sanktuarium jest często głównym celem i powodem, który zdecydował o wyjeździe do Libanu. Wielu pielgrzymów dopiero na miejscu odkrywa, że Liban to też Ziemia Święta, pełna epizodów zarówno ze Starego jak i Nowego Testamentu. Wielkie wrażenie robią cedry wspomniane ponad 80 razy w Piśmie Świętym, których Salomon użył do budowy Świątyni Jerozolimskiej. Byblos, Tyr, Sydon, Bejrut, Tripoli, w których możemy podziwiać zabytki mówiące nam o cywilizacjach począwszy od prahistorii po dzień dzisiejszy.

W Bejrucie mieści się Polski Cmentarz Wojenny, albowiem w latach 1942-50 Liban stał się przytułkiem dla ponad 7000 Polaków, którzy wyszli wraz z armią gen. Andersa z ZSRR, a po wojnie nie mieli dokąd wrócić. Na cmentarzu pochowana została m.in. Hanka Ordonówna (ekshumowana i przeniesiona do Warszawy w 1991 roku).

Liban, kraj umiłowany przez papieża Jana Pawła II, o którym powiedział: „Liban to więcej niż kraj, to przesłanie wolności i współistnienia oraz przykład dla Wschodu i Zachodu”
Liban jest często nazywany Szwajcarią Bliskiego Wschodu. To według legend miejsce, w którym Adam osiedlił się po wygnaniu z Raju. Wielokrotnie wspominany zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, Liban uznawany jest za serce kościoła chrześcijańskiego i Ziemię Świętą, na której nauczał Jezus. To właśnie w Libanie można zwiedzić miasta o ponad tysiącletniej historii; poznać zabytki pamiętające czasy Jezusa; zanurzyć się w pięknych i orientalnych krajobrazach. Libańskie cedry nazywane są Drzewami Pana Boga, a liczne wycieczki z całego świata podziwiają pozostałości po pięknych cedrowych lasach. Drzewo cedrowe symbolizuje siłę, szlachetność, piękno i długowieczność – nic zatem dziwnego, że używano go do budowy najważniejszych budynków, jak chociażby świątyni jerozolimskiej.

Miejsca związane z postacią Św. Charbela są zasadniczym celem pielgrzymki. Jednym z nich jest wioska Beqaa Kafra, w której urodził się przyszły Święty i tam spędził dzieciństwo. Położona na wysokości 1800 m n.p.m. jest najwyżej usytuowaną, zamieszkałą miejscowością w Libanie.

Sanktuarium Św. Charbela usytuowane jest w miejscowości Annaya w górach Libanu, na wysokości ok.1200 m n.p.m. Znajduje się tam Klasztor Św. Maruna, w którym O. Charbel pełnił swoją posługę jako mnich i gdzie spoczął po śmierci.

Sanktuarium Św. Rafki w miejscowości Jrabta. Św. Rafka to libańska mniszka, wyniesiona na ołtarze przez Św. Jana Pawła II. Za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i cierpiących, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Turystom umożliwiono zwiedzanie klasztoru, w którym Święta spędziła ostatnie 18 lat swego życia zakonnego, modlitwa u grobu Świętej oraz Msza Św.

Pragniesz zobaczyć na własne oczy ich majestat? Doskonałą okazją będzie pielgrzymka do Libanu.

Podróż do Libanu to także kontynuacja odkrywania Ziemi Świętej i kroczenia śladami Jezusa oraz Matki Bożej.

Liban wbrew wszelkim stereotypom, jest krajem bardzo bezpiecznym, bardziej niż niejedna stolica europejska. Libańczycy bardzo przyjaźnie i miło odnoszą się do przybyszów znad Wisły.

Programy i terminy najbliższych pielgrzymek
20 – 28 czerwca 2023 r.
https://arkapielgrzymki.pl/osw,liban-20-06-2023,144,,,,,pielgrzymka;zagraniczne,,,,,,,,,,,,,503,2022-11-21

20-28 września 2023 r.
https://arkapielgrzymki.pl/osw,liban-20-09-2023,157,,,,,pielgrzymka;zagraniczne,,,,,,,,,,,,,513,2022-11-21

Rezerwacja
Diecezjalne Centrum Pielgrzymkowo-Turystyczne „ARKA”
Tel. tel: 882 114 244
e-mail: pielgrzymki@arkapielgrzymki.pl
ul. Piłsudskiego 62, 08-110 SiedlcexPB/MR
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.