Kościół

Pamięć o ofierze Polaków na Wschodzie

Siedlce Czw. 13.04.2023 15:45:44
13
kwi 2023

- Dziękujemy za ich odwagę, cierpienie i śmierć. Zdajemy sobie sprawę, że oni zostawiają nam wezwanie, abyśmy i my, jako ludzie wierzący potrafili widzieć nasze życie w perspektywie życia wiecznego i zmartwychwstania - mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Biskup siedlecki przewodniczył Eucharystii, która była sprawowana w czwartek, 13 kwietnia w kościele św. Stanisława BM w Siedlcach.

Liturgia była momentem modlitewnej pamięci o wszystkich tych, którzy zginęli na „nieludzkiej ziemi”.

Biskup siedlecki w homilii wskazał na przeżywaną oktawę Zmartwychwstania Pańskiego. - W tych dniach, widzieliśmy Jezusa cierpiącego, umierającego na Krzyżu i Zmartwychwstałego. Doświadczenie tych dni, pozwala nam popatrzeć na historię naszych braci […] którzy cierpieli i oddali życie za Polskę, w perspektywie cierpienia, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa - wskazał bp Kazimierz Gurda.

- Zmartwychwstanie Jezusa zmienia spojrzenie człowieka na swe życie. […] Wiara w Jezusa pozwala na ułożenie swego życia według wartości, które nadają mu sens - akcentował biskup siedlecki. Dziś doświadczamy pokoju; jednakże mamy świadomość, że jest to dar zagrożony i wobec tego nie możemy być obojętni. Ksiądz biskup wskazał, że obecnie nasze życie nabiera sensu, gdy stajemy po stronie dobra, pokoju oraz człowieka, którego istnienie jest zagrożone; gdy stajemy po stronie tych, których ludzka godność jest zagrożona. Potrzebujemy stawać po stronie dzieci nienarodzonych, chorych i cierpiących.Po Mszy św. odbyły się dalsze uroczystości. Odśpiewano hymn państwowy, odczytano Siedlecką Listę Katyńską, złożono kwiaty, zapalono znicze pod Tablicą Katyńską, Pomnikiem Sybiraków oraz tablicą upamiętniającą 16 żołnierzy podziemia niepodległościowego zamordowanych w nocy z 12 na 13 kwietnia 1945 r. przez funkcjonariuszy PUBP w Siedlcach.Fot. Piotr Grabowski
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.