Kościół

Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszenia Muzyków Kościelnych

Siedlce Śr. 21.09.2022 12:38:59
21
wrz 2022

W dniach 20-22 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Nowym Opolu, pod hasłem „Exsurge, psalterium et cithara!” odbywa się 13. Ogólnopolski Zjazd Stowarzyszenia Muzyków Kościelnych. Uczestnicy zjazdu biorą udział w wykładach, prelekcjach i koncertach.

W drugim dniu trzydniowego spotkania, 20 września Mszy świętej dla uczestników zjazdu w siedleckiej katedrze przewodniczył Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda, obecny był także Ksiądz Biskup Piotr Greger, Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Konferencji Episkopatu Polski.

Zwracając się do muzyków bp Gurda mówił: - Muzyka sakralna towarzyszy wiernym w oddawaniu czci Panu Bogu w czasie liturgii i w innych wydarzeniach i okolicznościach życia. Trzeba, aby była zauważana i promowana. By odnajdywała swe miejsce we współczesnej kulturze. Muzyka sakralna wyraża bowiem najgłębsze przeżycia człowieka wszech czasów. Jeden z kompozytorów francuskich wypowiedział bardzo radykalną opinię, że „Muzyka, która nie odzwierciedla wiary, jest bezużyteczna”. Trzeba nam dbać o wielkie dziedzictwo muzyki sakralnej, które zostawili nam nasi przodkowie.

Na zakończenie Eucharystii miało miejsce wręczenie honorowego odznaczenia Per musical ad Fidem – przyznawanego przez Stowarzyszenie Muzyków Kościelnych. W tym roku nagrodę otrzymał ks. dr Joachim Waloszek z Diecezji Opolskiej. Nagrodę, poprzedzoną wygłoszeniem laudacji, wręczył bp Kazimierz Gurda.

Stowarzyszenie Muzyków Kościelnych to organizacja, która skupia duchownych i świeckich muzyków kościelnych w całej Polsce. Coroczne zjazdy Stowarzyszenia, organizowane są w różnych zakątkach Polski.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.