Kościół

Ogólnopolski Dzień Judaizmu 2023 odbędzie się w Siedlcach

Siedlce Czw. 24.11.2022 10:12:49
24
lis 2022

Spotkanie robocze w sprawie organizacji Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu odbyło się w środę 23 listopada w Kurii Diecezjalnej Siedleckiej. Dzień Judaizmu jest obchodzony w Kościele Katolickim od 1997 r., a główne obchody święta organizowane są corocznie w innym mieście. Tym razem 17 stycznia 2023 r. gospodarzem wydarzenia będą Siedlce.

W spotkaniu, zorganizowanym przez Biskupa Kazimierza Gurdę, wzięli udział: Biskup Grzegorz Suchodolski, ks. Paweł Rytel – Andrianik - dyrektor Biura ds. Komunikacji Zagranicznej w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, ks. Mariusz Świder - rektor WSD Siedlce, duchowni, historycy, archiwiści, dyrektorzy muzeów i ośrodków kultury, przedstawiciele Drogi Neokatechumenalnej oraz lokalnych mediów.

Podczas narady Biskup Kazimierz Gurda przedstawił program przyszłorocznego Dnia Judaizmu, a jej uczestnicy mieli okazję wymienić spostrzeżenia, dotyczące spraw organizacyjnych. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:00 w centrum Siedlec, w miejscu gdzie niegdyś znajdowała się siedlecka synagoga, spalona przez Niemców w 1939 r. Następnie o godz. 10:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Nowym Opolu koło Siedlec odbędzie się sesja naukowa, dotycząca historii Żydów z terenu diecezji siedleckiej, ich zagłady, a także współczesnych śladów obecności Żydów w tym regionie. O godz. 15:00 również w siedleckim seminarium rabin Boaz Pash z Izraela poprowadzi wykłady na temat interpretacji Biblii w ujęciu rabinicznym. Natomiast o godz. 19:00 w siedleckiej katedrze odbędzie się międzyreligijna celebracja Słowa Bożego.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa judaików, pochodzących z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach, Muzeum Parafialnego w Kocku oraz ze zbiorów prywatnych. Planowana jest transmisja wszystkich punktów programu na kanale Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej FARO.TVNasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.