Kościół

Odpust oraz 50 - ta rocznica budowy kościoła w Rudzie Wolińskiej

Siedlce Pon. 13.05.2024 18:26:56
13
maj 2024

W niedzielę, 12 maja parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Rudzie Wolińskiej przeżywała odpust ku czci swego patrona. Uroczystości połączone były z 50 - tą rocznicą zakończenia budowy kościoła. Uroczystej Eucharystii z procesją przewodniczył Biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski.

W tamtejszej świątyni o godzinie 12:00 odbyła się uroczysta msza święta z procesją sprawowana przez biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej Grzegorza Suchodolskiego. Na wstępie, księdza biskupa przywitał proboszcz parafii ks. Roman Siłuch, który podziękował za przybycie i uczczenie tego wyjątkowego dnia dla parafian. Następnie rozpoczęła się Msza Święta. W trakcie homilii biskup zwrócił uwagę na cel wiary oraz jaki powinien być prawdziwy chrześcijanin. Jak mówił: "Naszym zadaniem nie jest wyłącznie wpatrywanie się w niebo, nasze zadanie zostało nam dzisiaj pokazane w słowach Jezusa z Ewangelii „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”. My mamy za zadanie przekazywać wiarę dalej, głosić Jezusa żyjącego pośród nas, zapraszać innych do wspólnoty z Nim”.

Eucharystia zakończyła się litanią do św. Andrzeja Boboli, procesją wokół kościoła i ucałowaniem przez wiernych relikwii świętego. Wokół kościoła ustawione były tradycyjne odpustowe stragany, a z okazji 50 - lecia wybudowania kościoła, obecni mogli przyjrzeć się wystawie starych dokumentów, zdjęć i pamiątek związanych z historią parafii i kościoła. Wierni mogli również nabyć pamiątkowe kubki, z których dochód zostanie przeznaczony na renowację obrazu św. Andrzeja Boboli. Jak przyznaje ks. Roman Siłuch, kubki cieszyły się dużym zainteresowaniem i szybko zostały wyprzedane. Jednak chętni, którzy chcieliby dołożyć swoją cegiełkę do renowacji obrazu, będą mogli je nabyć w zakrystii, gdyż jak zapowiedział proboszcz, domówią ich więcej.

Andrzej Bobola herbu Leliwa, urodził się 30 listopada 1591 roku w Strachocinie, a zmarł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Był polskim duchownym katolickim, jezuitą, misjonarzem oraz kaznodzieją. Znany jest również jako męczennik i święty Kościoła katolickiego, a także jako apostoł Polesia. Jego życie i działalność uczyniły go jednym z katolickich patronów Polski.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Mateusz Biernacki

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.