Kościół

„Odbieram-Pomagam” - nowa akcja KSM diecezji siedleckiej

Siedlce Pt. 06.11.2020 09:04:00
06
lis 2020

W związku z zamknięciem cmentarzy w dniach 31 października - 2 listopada, wielu producentów chryzantem nie sprzedało wyhodowanych przez siebie kwiatów. Posiadacze chryzantem mogą jeszcze dziś zwrócić się z wnioskiem o udzielenie pomocy do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Stawka udzielanej pomocy to 20 zł za sztukę chryzantemy doniczkowej i 3 zł za sztukę chryzantemy ciętej.

Do 12 listopada jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe mają możliwość zgłosić zamiar nieodpłatnego odbioru chryzantem objętych wsparciem z ARiMR.

Zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie Agencji chryzantemy, które nie zostaną odebrane do 16 listopada 2020 r. przez podmioty i instytucje publiczne do tego uprawnione będzie musiał oddać je jako bioodpady, firmie zbierającej odpady. Koszty utylizacji odpadów będzie musiał pokryć posiadacz czyli najczęściej rolnik.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Siedleckiej wychodząc naprzeciw potrzebom rolników organizuje akcję „Odbieram – pomagam”. „Deklarujemy chęć odbioru kwiatów od rolników, do których wcześniej nie zgłosi się inna organizacja pozarządowa czy jednostka samorządu terytorialnego. Tym samym chcemy, aby rolnik uniknął ponoszenia kosztów utylizacji odpadów” – pisze Jakub Nowak – skarbnik Zarządu Diecezjalnego KSM.

„W tak trudnym momencie musimy być solidarni i wspierać lokalnych producentów kwiatów. Utylizacja kwiatów w wyspecjalizowanej firmie to zupełnie niepotrzebny koszt dla rolnika. Środki pieniężne przekazywane z ARiMR mają być wsparciem dla producentów kwiatów, którzy zainwestowali swoje pieniądze i pracę w wyhodowanie roślin. Nie dopuścimy, aby te pieniądze musieli oddać”.

Odebrane kwiaty będą zagospodarowane w miarę możliwości przez członków stowarzyszenia i trafią na cmentarze. „Chcemy odwiedzić groby poległych żołnierzy, zmarłych księży czy ustawić je na zapomnianych nagrobkach. Kwiaty przekwitnięte czy przemarznięte po oddzieleniu od plastikowych doniczek trafią na kompost, który wiosną będzie służył jako nawóz”.

Szczegółowych informacji odnośnie akcji udziela koordynator Jakub Nowak – skarbnik Zarządu Diecezjalnego KSM. Wszelkie pytania prosimy kierować na: skarbnik@ksmsiedlce.pl

MJa/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.