Kościół

Nowi lektorzy i katechumeni w diecezji siedleckiej

Siedlce Sob. 26.03.2022 15:24:40
26
mar 2022

W siedleckiej katedrze miała miejsce w sobotę, 26 marca ceremonia upoważnienia do pełnienia funkcji lektora. Włączenia do wspólnoty blisko 160 ministrantów z diecezji siedleckiej dokonał biskup pomocniczy diecezji siedleckiej Grzegorz Suchodolski. W trakcie Mszy św. do grona wspólnoty diecezjalnej przyjęto też 9 katechumenów.

W homilii hierarcha mówił, że trzeba dziękować Bogu, że tak wielu młodych chce pełnić tę zaszczytną funkcję lektora przy ołtarzu. - Niech to nas jeszcze bardziej umacnia, że jesteśmy jednym ciałem Chrystusa. Chrystus kochając nas mówi: "Potrzebuję Ciebie, Idź dalej za mną, nie rezygnuj. Idź aż do końca, każdego dnia odkrywaj jaki jest mój zamysł miłości względem Ciebie. Zmieniaj swoje życie, odkrywaj swoje powołanie i bądź żywą cząstką Kościoła, mego mistycznego ciała" – zaznaczył biskup.
W uroczystości uczestniczyli ks. Tomasz Koprianiuk, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej oraz ks. Łukasz Celiński, referent wydziału liturgicznego.
W trakcie Mszy św. do grona wspólnoty diecezjalnej przyjęto katechumenów. Obrzęd rozpoczął się w przedsionku katedry. Tam biskup zwrócił się do każdego po imieniu. Pytał m.in. o co proszą Kościół Boży? Czy są gotowi wejść za przewodem Chrystusa na drogę katechumenatu? Następnie biskup na czole katechumenów nakreślił znak krzyża i każdemu wręczył krzyż. - Ta dziewiątka katechumenów będzie mogła w taki pełniejszy sposób uczestniczyć w liturgii słowa. Niech was nie zdziwi kiedy po wręczeniu im po homilii Ewangelii i po odmówieniu nad nimi modlitwy błagalnej, poprosimy, żeby katechumeni opuścili nasze zgromadzenie liturgiczne. Przed nimi jeszcze długa droga przygotowania, czyli tzw. katechumenat – podkreślił bp Grzegorz Suchodolski.
Katechumeni będą mogli w przyszłości przyjąć sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego w trakcie Liturgii Wigilii Paschalnej.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.