Kościół

Niedziela Miłosierdzia i 79. Tydzień Miłosierdzia

Siedlce Niedz. 16.04.2023 09:55:39
16
kwi 2023

Dzisiaj, w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, obchodzoną jako Niedziela Miłosierdzia Bożego, rozpoczyna się 79. Tydzień Miłosierdzia. Tegoroczne hasło nawiązuje do słów papieża Franciszka: "Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni". Również dzisiaj swoje święto patronalne obchodzi Caritas Polska .

Niedziela Miłosierdzia Bożego stała się świętem całego Kościoła w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej, czyli 30 kwietnia 2000 r., za sprawą papieża Jana Pawła II. O Niedzielę Miłosierdzia Bożego prosił właśnie siostrę Faustynę, objawiający się jej Pan Jezus.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w kilku parafiach w naszym regionie odbędą się uroczystości odpustowe. Za pośrednictwem Katolickiego Radia Podlasie, dokładnie w południe, będzie można uczestniczyć we Mszy Świętej odpustowej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim. Zapraszamy do słuchania i wspólnej modlitwy.

Transmisja ONLINE

Zachęcamy również do zapoznania się ze słowem skierowanym na Niedzielę Miłosierdzia od Przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP bp Wiesława Szlachetki.


Wiara w Kościół Chrystusowy inspiruje nas, abyśmy stawali się miłosierni, jak Ojciec nasz jest miłosierny – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w przesłaniu na Niedzielę Miłosierdzia. W tym roku będzie ona obchodzona 16 kwietnia.

Niedziela Miłosierdzia rozpocznie w Kościele katolickim w Polsce obchodzony już po raz 79. Tydzień Miłosierdzia. Jego hasłem będą słowa papieża Franciszka: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. Nawiązując do nich, Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP w specjalnym przesłaniu na ten czas podkreślił, że „doświadczenie miłości miłosiernej, która najpełniej ukazała się w Jezusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym”, ma wymiar wspólnototwórczy. Jak napisał bp Szlachetka, duch miłości miłosiernej towarzyszył rozwojowi Kościoła czyli wspólnoty uczniów Chrystusa i określał ich wzajemne relacje.

„Tylko taka wspólnota, której obraz został nakreślony w Dziejach Apostolskich, jest zdolna zaspokoić potrzebę serca każdego człowieka. Tą potrzebą jest spotkanie z innymi, rozmowa, kształtowanie relacji oraz więzi przepełnionych bliskością i pokojem. Taka wspólnota jest oparciem i wielką pomocą w codzienności, gdyż doświadczając Bożego miłosierdzia, sama stara się czynić miłosierdzie” – czytamy w przesłaniu na Niedzielę Miłosierdzia. Bp Szlachetka podkreślił w nim, że miłosierdzie to „istotna cecha Kościoła Chrystusowego, w który wierzymy”. „Wiara w Kościół Chrystusowy inspiruje nas, abyśmy stawali się świadkami miłosierdzia, tzn. abyśmy stawali się miłosierni, jak Ojciec nasz jest miłosierny” – napisał.

Przewodniczący Komisji Charytatywnej Episkopatu zwrócił uwagę na to, że aby owocnie czynić miłosierdzie, trzeba nieustannie otwierać się na Bożą miłość. Możliwe jest to zaś wtedy, gdy trwamy „w nauce apostołów” – czyli w Ewangelii, jesteśmy zjednoczeni we wspólnocie Kościoła, uczestniczymy w Eucharystii oraz pamiętamy o modlitwie osobistej i wspólnotowej.

W związku z tym, że Niedziela Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas, bp Szlachetka podziękował wszystkim ludziom dobrej woli, a szczególnie wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych i Akademickich Kół Caritas za wrażliwość, empatię i zaangażowanie. „Świat nieustannie potrzebuje świadków miłosierdzia, ludzi wrażliwych i serdecznych, którzy zmieniają swoje środowiska w miejsca, gdzie miłość miłosierna staje się rzeczywistością przywracającą nadzieję, gdzie nie zapomina się o tych najbardziej wykluczonych i potrzebujących pomocy” – napisał Przewodniczący Komisji Charytatywnej KEP. Wymienił też przykłady pomocy niesionej przez Caritas, zarówno w Polsce, jak i za granicą, w tym w cierpiącej z powodu wojny Ukrainie. Przypomniał, że w Niedzielę Miłosierdzia w wielu parafiach tradycyjnie prowadzona jest zbiórka na cele charytatywne.

Jak czytamy w Słowie Przewodniczącego Komisji Charytatywnej KEP, ostatni dzień rozpoczętego Niedzielą Miłosierdzia tygodnia, sobota, 22 kwietnia, będzie świętowany jako „Dzień Dobra”. Bp Szlachetka podkreślił, że chodzi w nim o to, „aby bardziej dostrzec, że dobro jest w nas, że dobra jest więcej, że każdy dzień roku zasługuje na to, aby dzielić się dobrem z naszymi bliźnimi”.

BP KEP

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.