Nie żyje ks. kan. Józef Brzozowski - zasłużony kapłan i Honorowy Obywatel Międzyrzeca Podlaskiego
Kościół
Czw. 07.05.2026 16:30:36
07
maj 2026
maj 2026
Po długiej walce z chorobą, odszedł do Domu Pana ks. kan. Józef Brzozowski - emerytowany kapłan diecezji siedleckiej, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, dziekan dekanatu międzyrzeckiego oraz Honorowy Obywatel Miasta Międzyrzec Podlaski.
Ks. Józef Brzozowski urodził się 28 sierpnia 1952 roku w Leszczance. Ukończył liceum ogólnokształcące w Łukowie, a następnie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1978 roku.![]() |
![]() |
Posługę duszpasterską pełnił m.in. w Siedlcach, Dęblinie oraz Włodawie. Od 2007 roku pełnił funkcję proboszcza parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim. Dał się poznać nie tylko jako oddany duszpasterz, ale również społecznik i propagator aktywnego stylu życia. Był inicjatorem licznych wydarzeń integrujących mieszkańców, szczególnie rodzinnych rajdów rowerowych, które na stałe wpisały się w kalendarz miejskich wydarzeń.
Jego działalność wykraczała daleko poza obowiązki duszpasterskie. Organizował pielgrzymki i rajdy do miejsc ważnych dla historii regionu i Polski, promując ideę „w zdrowym ciele zdrowy duch”. Zabiegał także o aktywne uczestnictwo wiernych w życiu Kościoła oraz budowanie wspólnoty parafialnej.
Za swoją działalność został uhonorowany przez wiele środowisk i instytucji. W 2012 roku otrzymał „Złoty Krzyż Zasługi” za wybitne osiągnięcia w szerzeniu demokracji, współpracę ze środowiskami kombatanckimi oraz działalność na rzecz społeczności lokalnej w zakresie sportu i turystyki.
Był również Honorowym Obywatelem Włodawy, gdzie zapamiętano go jako budowniczego kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego oraz kapłana mocno zaangażowanego w sprawy patriotyczne i społeczne. – Zapamiętam Go jako człowieka wielkiej pasji, który jednoczył nas wszystkich, nawet podczas meczów między samorządowcami a duchowieństwem. W szatni uczył nas kultury, a w życiu publicznym – niezłomnego patriotyzmu. Do końca walczył o etos Armii Krajowej i dekomunizację przestrzeni naszego miasta, odważnie domagając się usunięcia sowieckich symboli. Nasze ostatnie spotkanie podczas setnych urodzin kapitana Edmunda Brożka pozostanie dla mnie wyjątkowym wspomnieniem. Dziękuję za każdą lekcję historii i niezłomną postawę – pożegnał kapłana starosta włodawski Mariusz Zańko.
31 marca 2014 roku ks. Józef Brzozowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski. Odznaczony został także Honorowym Tytułem „Przyjaciel Sportu” – nadanym przez Burmistrza Miasta Międzyrzec Podlaski oraz statuetką „Zasłużony dla Młodzieżowej Rady Miasta Międzyrzec Podlaski”. - Od objęcia urzędu Proboszcza parafii św. Mikołaja w 2007 r. dał się poznać, jako wielki krzewiciel kultury fizycznej wśród młodzieży i dorosłych. W Międzyrzecu jakby nastąpiło nowe otwarcie, czego symbolem jest nowa droga i nowa główna brama do kościoła Świętego Mikołaja. Był doskonałym organizatorem życia duchowego, zachęcał usilnie wiernych do uczestniczenia w niedzielnej Mszy Św., zabiegał o to, aby w każdej rodzinie znajdowało się Pismo Św. i Krzyż. W swojej działalności nie ograniczał się tylko do celów duszpasterskich, ale wychodził z różnymi inicjatywami promując sport według dewizy „w zdrowym ciele zdrowy duch” - napisał Burmistrz Międzyrzeca Paweł Łysańczuk.
W 2014 roku roku Kapłan został również odznaczony Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”. Wyróżnienie wręczono podczas spotkania osób internowanych we Włodawie. Duchowny był zaangażowany w pomoc internowanym już w czasie stanu wojennego, wspierając ich m.in. przed świętami Bożego Narodzenia.
![]() |
Kolejnym wyrazem uznania było nadanie mu w 2017 roku tytułu Honorowego Obywatela Gminy Międzyrzec Podlaski. 11 listopada 2017 roku podczas uroczystości w Krzewicy ks. Brzozowski podkreślał, że jest to jedno z najważniejszych wyróżnień w jego życiu, ponieważ dotyczy społeczności, wśród której pracował na co dzień. Mieszkańcy regionu zapamiętają go jako kapłana otwartego na ludzi, społecznika, patriotę i człowieka wielkiej energii, który potrafił jednoczyć różne środowiska.
W 2022 roku kapłan przeszedł na emeryturę, ale nadal pełnił posługę duszpasterską. Kilka razy publicznie dzielił się z wiernymi świadectwem swojej walki z chorobą nowotworową.
Śp. księdza kanonika Józefa wspominają ks. dr kan. Dariusz Ostałowski, wicedziekan dekanatu międzyrzeckiego oraz Paweł Łysańczuk, burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego: https://podlasie24.pl/kosciol/wspomnienia-o-ks-jozefie-brzozowskim-audio-20260507202320
Ostatni raz - 14 marca br. podczas Nowenny do św. Józefa w parafii Szpaki.
Wcześniej - 11 marca 2024 roku.
Ks. kanonik Józef Brzozowski (1952–2026)
Ks. kan. Józef Brzozowski urodził się 28 sierpnia 1952 r. w Leszczance, w parafii Trzebieszów w województwie lubelskim. Był drugim z sześciorga dzieci Mieczysława i Stanisławy z domu Charczuk. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej miejscowości, natomiast świadectwo maturalne uzyskał w 1971 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Łukowie.
Po maturze zgłosił się na Politechnikę Warszawską, jednak odpowiadając na głos powołania, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej. Po rozpoczęciu studiów został powołany do tzw. jednostki kleryckiej w Szczecinie Podjuchach, gdzie odbywał służbę wojskową w latach 1971–1973. Następnie powrócił do seminarium i kontynuował formację filozoficzno-teologiczną. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1978 r. w katedrze siedleckiej z rąk biskupa Jana Mazura.
Po święceniach został skierowany do pracy w parafii katedralnej w Siedlcach, gdzie posługiwał od 1 lipca 1978 r. do 1 września 1985 r. Angażował się w działalność Ruchu Światło–Życie, pracę z ministrantami i lektorami oraz przygotowanie młodzieży do bierzmowania. Był przewodnikiem Grupy Katedralnej Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej na Jasną Górę, organizował pielgrzymki rowerowe i wyjazdy formacyjne dla młodzieży. W 1984 r. zorganizował pielgrzymkę rowerową do Rzymu, w której uczestniczyło 37 osób.
W czasie stanu wojennego angażował się w pomoc rodzinom osób internowanych, prowadząc działalność charytatywną. Za swoją działalność otrzymał m.in. pamiątkową statuetkę z okazji 20-lecia siedleckiej „Solidarności” oraz medal przyznany z okazji 25. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. W 2006 r. został wyróżniony przez Samorządowe Centrum Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Siedlcach tytułem „Wychowawca z pasją”.
1 września 1985 r. został skierowany do Dęblina z zadaniem organizacji nowej parafii. Po przeniesieniu zabytkowego kościoła przy ul. Wiślanej został 1 lipca 1986 r. pierwszym proboszczem parafii Chrystusa Miłosiernego w Dęblinie. Organizował życie duszpasterskie, budowę plebanii oraz wyposażenie kościoła. Prowadził także działalność sportową i formacyjną wśród dzieci i młodzieży. Był moderatorem rejonowym Ruchu Światło–Życie oraz duszpasterzem kolejarzy.
16 października 1993 r. objął urząd proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie oraz funkcję dziekana dekanatu włodawskiego. Przy zaangażowaniu parafian wybudowano kościół i plebanię. W parafii działały m.in. chór, Parafialny Klub Sportowy oraz grupy formacyjne i charytatywne. Za działalność sportową otrzymał wyróżnienie „Zasłużony dla włodawskiego sportu”. Organizował pielgrzymki rowerowe oraz zimowiska dla dzieci i młodzieży. Otaczał opieką duszpasterską środowiska kombatanckie, w tym Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
W czasie posługi we Włodawie ukończył studia specjalistyczne na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, uzyskując tytuł magistra teologii, a następnie licencjat z teologii.
W 1996 r. został powołany do Diecezjalnej Rady ds. Ekonomicznych, a rok później mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Łukowskiej. Angażował się także w prowadzenie misji ewangelizacyjnych przed Jubileuszem Roku 2000. W 2007 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Włodawy.
1 lipca 2007 r. został proboszczem parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim oraz dziekanem dekanatu międzyrzeckiego. Kontynuował działalność duszpasterską, remontową i wychowawczą. Organizował wydarzenia sportowe, rodzinne rajdy rowerowe oraz pielgrzymki rowerowe na Jasną Górę. Za działalność sportową otrzymał tytuł „Przyjaciel Sportu”. Wspierał również inicjatywy związane z historią miasta i regionu.
W 2014 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Międzyrzec Podlaski, a w 2017 r. Honorowego Obywatela Gminy Międzyrzec Podlaski.
Pełnił także funkcję członka Diecezjalnej Rady Ekonomicznej, miejskiego kapelana strażaków w Międzyrzecu Podlaskim oraz członka Rady Kapłańskiej Diecezji Siedleckiej.
Za swoją działalność został odznaczony m.in. medalem „Zasłużony dla Powiatu Bialskiego”, Złotym Krzyżem Zasługi nadanym przez Prezydenta RP oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”.
Po przejściu na emeryturę 30 czerwca 2022 r. pozostał w parafii św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim, nadal wspierając duszpasterstwo parafialne. W ostatnich latach zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 7 maja 2026 r. w szpitalu w Warszawie.
Przeżył prawie 74 lata oraz blisko 48 lat kapłaństwa.
opr. ks. Bernard Błoński




6 komentarze
Bóg zapłać za dar życia, posługi kapłańskiej i świadectwa wiary księdza Józefa. Wierzę, że spotkał już Tego, którego głosił całym swoim życiem..
Wspaniały Kapłan, zacny człowiek. Niech odpoczywa w POKOJU. Bóg zapłać.
Wspaniały człowiek, mentor i przewodnik duchowy. Na stałe zostanie w moim sercu. Spoczywaj w pokoju.
Jesteś już u Najwyższego Kapłana Chrystusa... całym życiem uczyłeś nas Księże Józefie iść do przodu, ku górze, do nieba. To co głosiłeś było widoczne w Twoich czynach. Dziękuję za Księdza stanowczość i wytrwałość, za prawdę i odwagę, za gesty dobroci. Dziękuję za lata Twojej posługi w Międzyrzecu. Chwal Boga w niebie.
...bieg ukończyłeś, wiary ustrzegłeś..Dziękuję za dar Twojego Kapłaństwa - odpoczywaj w pokoju..
Człowiek, który jako jeden z nielicznych wyciągnął do mnie rękę, kiedy byłem w potrzebie. Odpoczywaj w pokoju.