Kościół

Msza żałobna śp. ks. kan. Krzysztofa Skwierczyńskiego

Siedlce Śr. 14.07.2021 12:51:44
14
lip 2021

14 lipca w siedleckiej Katedrze była sprawowana Msza św. żałobna ks. kan. Krzysztofa Skwierczyńskiego, ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej w Opolu Nowym i Diecezjalnego Referenta ds. Formacji Kapłańskiej, znanego i cenionego spowiednika i rekolekcjonisty.


- Prosimy Pana Boga, aby za całe dobro, jakie dokonało się przez posługę ks. kanonika Krzysztofa Skwierczyńskiego, przyjął go do swojej chwały. Prosimy Go o okazanie mu miłosierdzia i przebaczenia wszelkiego zła, jakiego kiedykolwiek się dopuścił. Jezus przyszedł w czasie, gdy ksiądz Krzysztof głosił jego Dobrą Nowinę. Zaskoczył nas tym, zabierając kapłana do siebie, kiedy ten był jeszcze w sile wieku. Pan odwołał go, gdy zakończył homilię, w której mówił o Zbawieniu, jak apostołowie i uczniowie – mówił w homilii biskup siedlecki.

Biskup przypomniał jedno z ulubionych sformułowań śp. ks. Krzysztofa – „życie jest piękne!”. - Jak powiedział, jest rzeczywiście piękne, gdy z radością i posłuszeństwem podchodzi się do Bożego Słowa. Robił to na różnych polach, jako wikariusz, dyrektor programowy Katolickiego Radia Podlasie, duszpasterz akademicki, proboszcz, a w końcu opiekun duchowy kleryków i wszystkich kapłanów diecezji siedleckiej - mówił ordynariusz diecezji siedleckiej.

Jak podkreślił biskup siedlecki Kazimierz Gurda, śp. ks. Krzysztof był sługą Słowa i Bożej Prawdy. - Nic dziwnego, że garnęli się do niego wszyscy, niezależnie od wieku czy stanu. Powtarzał im, że nie można zbudować szczęśliwego życia bez odniesienia do Boga, do Jego Słowa i nadziei jaką daje. Bez nawrócenia, o które ciągle apelował. Ks. Krzysztof był także sługą Eucharystii. Wiemy, że tej części Mszy Świętej w niedzielę już sam nie kontynuował. Zrobił to wikariusz parafii Bożego Ciała, w ten sposób włączając jego cierpienie w zbawcze działanie Chrystusa. Jezus ofiarował się za nas, a ks. Krzysztof oddał się Mu poświęcając życie i zdrowie. Nie oszczędzał się, aby człowiek mógł przez jego posługę odnaleźć Boga i umacniać lud w zmierzaniu do Pana.

Na zakończenie liturgii, zmarłego kapłana żegnali: ks. kan. Andrzej Sochal - dyrektor Katolickiego Radia Podlasie, ks. kan. Piotr Paćkowski - Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, ks. Tomasz Kostecki - duszpasterz młodzieży i harcerzy, ks. Andrzej Popławski - proboszcz parafii Bożego Ciała w Siedlcach oraz ks. kan. Stanisław Chodźko - proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Rykach.

Następnie ciało zmarłego Kapłana zostało przewiezione do kościoła w Paprotni, gdzie będzie sprawowana Msza św. pogrzebowa.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.