Kościół

Siedlce: Modlitwa w intencji Osób Skrzywdzonych

Siedlce Pt. 16.02.2024 19:09:13
16
lut 2024

- Modląc się za ofiary przemocy, prośmy i za nas, byśmy zawsze byli nie tylko solidarni z tymi, którzy cierpią, ale i wrażliwi, abyśmy widząc krzywdę reagowali, nie pozostali obojętni - mówił ks. kan. Jacek Wojdat – delegat biskupa siedleckiego ds. ochrony dzieci i młodzieży podczas Mszy św. w intencji Osób Skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Eucharystii w katedrze siedleckiej, która była sprawowana w piątek, 16 lutego przewodniczył bp Kazimierz Gurda.

W Kościele katolickim w Polsce pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywany jest jako „Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym”. Eucharystię w siedleckiej katedrze tego dnia poprzedziło nabożeństwo drogi krzyżowej, które rozpoczęło się o godzinie 17:15.

- Wraz z całym Kościołem stajemy, by modlić się i wyrazić naszą solidarność z Osobami Skrzywdzonymi. Wszystkim tym, którzy z powodu tej krzywdy cierpią, doświadczają wstydu i lęku, przeżywają poczucie opuszczenia i niesprawiedliwości, chcemy jako wspólnota Kościoła duchowo towarzyszyć i wspierać ich na drodze wyzwolenia od skutków zła, ich duchowego uzdrowienia - mówił ks. Wojdat w homilii.

Ks. Jacek Wojdat, nawiązując do odczytanych czytań mszalnych wskazał, że chcemy towarzyszyć samemu Jezusowi, który cierpi w każdym skrzywdzonym człowieku. Serce Pana Boga jest przeszyte bólem na widok każdego zranionego człowieka. W nauczaniu Jezusa – osoby skrzywdzone – mogą w końcu usłyszeć odpowiedź na bolesne pytanie, które może zadają od lat: „Jezu, powiedz, gdzie byłeś wtedy, gdy mnie krzywdzono?”. Zbawiciel daje odpowiedź: „Byłem wtedy Tobą”.

- Dziś Bóg o tym nie mówi do nas po cichu. Wręcz przeciwnie, nakazuje Izajaszowi, aby krzyczał, aby wołał na całe gardło o niesprawiedliwości, którą cierpią wszyscy, doświadczający jakiejkolwiek przemocy i niezależnie od tego, kto ją im zadaje - akcentował kapłan.


Inf. xMW
Fot. Mja
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.