Kościół

Modlitwa o pokój

Siedlce Pon. 20.03.2023 13:39:23
20
mar 2023

- Oby św. Józef, którego dzisiaj wspominamy, pomagał nam zrozumieć, co znaczy opieka nad tymi, których życie jest zagrożone - mówił biskup siedlecki podczas Eucharystii w intencji pokoju na Ukrainie. W uroczystość św. Józefa – Opiekuna Świętej Rodziny i Kościoła powszechnego, w katedrze siedleckiej modlono się przez Jego wstawiennictwo o ustanie wojny za naszą wschodnią granicą.

W czasie wspólnej modlitwy proszono Pana Boga, aby przemienił ludzkie serca i otworzył je na dar pokoju. Św. Józef jest tym, który potrafił otworzyć swoje serce na działanie Boga w jego życiu, w jego trudnej sytuacji.

W homilii ksiądz biskup wskazał, że dziś stale pomagamy Ukraińcom, tym którzy cierpią przez dramat wojny, aby odzyskali pokój, wolność, by byli bezpieczni w swojej codzienności. Dziś ta pomoc objawia się przez programy pomocowe, które organizuje Caritas – zarówno ogólnopolska, jak i naszej diecezji. Pomoc Caritas Siedlce, to działania dokonujące się we współpracy z parafiami, władzami samorządowymi, wolontariuszami i darczyńcami. To także przekazywanie darów do poszczególnych miast na Ukrainie.
- Ci, którzy przybyli do naszej Ojczyzny z powodu toczonych na ich terenach zamieszkania walk, znaleźli w naszych miastach pomoc. […] uchodźcy wojenni znajdują możliwości: zamieszkania, darmowych posiłków i przygotowania się do podjęcia pracy. Dzieci ukraińskie uczęszczają do szkół. Zostali przez nas ze współczuciem i szacunkiem przyjęci – mówił bp Kazimierz Gurda.

Ksiądz biskup wyraził także słowa wdzięczności pod adresem wszystkich tych, którzy organizują pomoc na rzecz Ukrainy. - Motywem podjętych działań jest odpowiedź na Boże wezwanie, które każdy z pomagających odczytuje w swym sercu; a jest nim, to co dobre i szlachetne, a pochodzi to od Ducha Świętego, który został nam dany – wskazał biskup siedlecki.

Św. Józef, dzięki otwarciu na Boże podpowiedzi, otoczył opieką Maryję i Jezusa, uratował swą rodzinę przed zagrożeniem. - Jesteśmy Panu Bogu wdzięczni, że my również, otwierając się na działanie Bożej łaski, współpracując z nią możemy przyczynić się, przez naszą pomoc do uratowania życia i zdrowia, tych, którym pomagamy - akcentował bp Gurda.

W poniedziałek 20 marca, intencja ustania wojny będzie rozbrzmiewać w kościołach w całej Polsce. Wydarzenie „Łańcuch Eucharystyczny” zostało zainicjowane przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Przez 39 dni poszczególne episkopaty modlą się w intencji sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy.Info i foto: xMW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.