Kościół

Misterium Wcielenia w sztuce

Siedlce Sob. 27.11.2021 09:52:24
27
lis 2021

Boże Narodzenie oczami artystów z różnych epok. W Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach otwarto, w piątek 26 listopada, wystawę „Światłość w ciemności świeci”. Ponad 60 obrazów, grafik i rzeźb sprowadzono z całej Polski, komponując z nich spójną opowieść o tajemnicy wcielenia Boga w człowieka.

– Wystawa „Światłość w ciemności świeci” to obrazy i rzeźby z różnych epok, wykonane różnymi technikami. Łączy je temat Bożego Narodzenia. Adwent i perspektywa nadchodzących świąt powinny sprzyjać temu, aby przyjść tutaj i zapoznać się z tą tematyką. Podejmowali ją wybitni twórcy, tacy jak Rembrandt, Willmann, Bassano, Wyspiański, Mehoffer czy Norwid, a także artyści współcześni. Chcieliśmy zgromadzić jak najwięcej dzieł, które będą ukazywać szeroką ikonografię Bożego Narodzenia: od zwiastowania poprzez pokłon pasterzy, adorację trzech króli, ucieczkę do Egiptu, po ofiarowanie Jezusa w świątyni – mówi dyrektor Muzeum Diecezjalnego, ks. Robert Mirończuk.

– To pierwsza wystawa tematyczna z tyloma dziełami sztuki, które opowiadają o największym misterium świata: objawieniu się Boga w ludzkiej postaci. Jeśli ktoś próbuje zrozumieć ideę chrześcijaństwa i posiąść choćby okruch wiedzy na temat tego wielkiego misterium, to powinien przyjść na tę wystawę. Kto czyta współczesnych filozofów, często spotyka się z opinią, że idea Boga umarła, wyczerpała swoją siłę. Ta wystawa odpowiada, że to jest nieprawda. Współcześni artyści wracają do tej tematyki, a ci dawni opowiadają ją w sposób jedyny w swoim rodzaju. Warto tu przyjść i dać sobie dużo czasu – powiedział na otwarciu prof. Jerzy Miziołek z Uniwersytetu Warszawskiego, autor licznych prac o symbolice światła.

– Wystawa została skonstruowana według sprawdzonego klucza ikonograficznego. Badania nad ikonografią były popularne od końca XIX do połowy XX wieku, kiedy to zostały zdominowane przez inne mody w historii sztuki. Powrócono do nich około roku 2000, a wystawa siedlecka jest jedną z pierwszych i bardziej znaczących takich realizacji w muzealnictwie polskim. Niczym kadry filmu prowadzi przez kolejne momenty historii zbawienia, od zwiastowania po ofiarowanie w świątyni. Zgromadzono tu wyjątkowo dużo dzieł z różnych kręgów i kultur artystycznych, od zagranicznej sztuki dawnej po przygotowane specjalnie na tę okazję dzieła współczesnych twórców polskich. To prawdziwa gratka, zarówno dla mieszkańców Siedlec i regionu, jak i dla tych, którzy przyjadą tu z daleka – dodaje ks. prof. Andrzej Witko, z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, konserwator Archidiecezji Krakowskiej.

Otwarcie wystawy poprzedziła uroczysta gala w Białej Sali Miejskiego Ośrodka Kultury, z udziałem władz miasta i diecezji siedleckiej, zaprzyjaźnionego z siedleckim muzeum ambasadora Hiszpanii i przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wystawę można oglądać w Muzeum Diecezjalnym do końca marca przyszłego roku. My wrócimy do niej obszerniej jeszcze dzisiaj na antenie Radia Podlasie w popołudniowym magazynie „Kultura na fali”.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.