List pasterski Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy na Adwent
Siedlce
Pt. 29.11.2024 19:37:50
29
lis 2024
lis 2024
W niedzielę 1 grudnia rozpocznie się Adwent - czas przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia, ale zarazem okres, w którym, wspominając to przyjście, oczekujemy drugiego, jakie będzie miało miejsce u kresu dziejów ludzkości. Pierwsza niedziela Adwentu stanowi również początek kościelnego roku liturgicznego. 1 grudnia we wszystkich kościołach diecezji siedleckiej będzie czytany List Pasterski Biskupa siedleckiego Kazimierza Gurdy na Adwent i rozpoczynający się Rok Jubileuszowy. Ks. Bp zachęca w nim m. in.: do udziału w rekolekcjach adwentowych, we Mszy świętej roratniej, do codziennej modlitwy i przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.
Składa też podziękowania Bogu za dar zakończonych Misji Ewangelizacyjnych w diecezji siedleckiej, za czas obchodów czterdziestej rocznicy obrony krzyża przez młodzież w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina oraz za 25 rocznicę wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Siedlcach, za 150 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Męczenników z Pratulina, zakończenie jubileuszu 400-lecia męczeństwa św. Jozafata Kuncewicza, drugorzędnego patrona diecezji oraz za jubileusze niektórych parafii.Zapowiada jak będzie w diecezji wyglądała inauguracja Roku Jubileuszowego, który Ojciec Święty Franciszek rozpocznie 24 grudnia - otwierając Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra w Watykanie. W każdej diecezji Rok Jubileuszowy zostanie zainaugurowany Eucharystią, sprawowaną w katedrach w święto Świętej Rodziny, w niedzielę 29 grudnia. W diecezji siedleckiej Msza święta sprawowana w katedrze siedleckiej o godz. 12.00, będzie poprzedzona procesją z najstarszego siedleckiego kościoła pw. św. Stanisława BM, która wyruszy o godz. 11.00. Do udziału w obchodach rozpoczęcia Roku Jubileuszowego biskup siedlecki zaprasza księży dziekanów, misjonarzy miłosierdzia, księży proboszczów zarówno parafii siedleckich, jak i kościołów stacyjnych, osoby życia konsekrowanego, kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, Bractwo św. Judy Tadeusza, Bractwo Strażnicy Kościoła, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz wiernych z całej diecezji, a szczególnie należących do parafii siedleckich.
Rozpoczynający się Rok Święty będzie przeżywali pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. W związku z tym biskup Gurda zachęca do pielgrzymowania w trakcie roku jubileuszowego do ustanowionych 23. kościołów stacyjnych. Są nimi: katedra, jako matka wszystkich kościołów diecezji, bazyliki mniejsze w Janowie Podlaskim, Parczewie, Kodniu i Leśnej Podlaskiej; kolegiaty w Garwolinie i Łukowie; sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej i Krzyża Świętego w Skórcu; sanktuaria maryjne w Woli Gułowskiej, Orchówku, Goźlinie – Mariańskim Porzeczu, w Górkach k. Garwolina, Mokobodach i w Radzyniu Podlaskim; sanktuaria św. Józefa w Siedlcach
i Szpakach, Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie, a także kościoły parafialne w Łaskarzewie, Rykach, Wisznicach, Żelechowie i św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim.
List zostanie odczytany jutro w kościołach diecezji siedleckiej 1 grudnia.
LIST do POBRANIA TUTAJ
-------------------------------------
List pasterski Biskupa Siedleckiego
KAZIMIERZA GURDY
na Adwent 2024 r.
Czcigodni Księża, Osoby Życia Konsekrowanego,
Drodzy Siostry i Bracia!
Pierwszą niedzielą Adwentu rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski. Zanim jednak podejmiemy tematykę związaną z tym czasem, chciałbym razem z Wami spojrzeć na rok, który minął i podziękować dobremu Bogu za ten czas łaski, jaki nam ofiarował, a w którym - jako wspólnota Kościoła Siedleckiego - doświadczyliśmy Jego działania w naszym życiu osobistym, parafialnym i diecezjalnym.
Dziękujemy przede wszystkim za dar zakończonych Misji Ewangelizacyjnych. Rozpoczęły się one w 2018 roku z racji jubileuszu dwusetlecia powstania naszej diecezji
i trwały do 27 października obecnego roku. Wierni każdej parafii naszej diecezji mieli możliwość, by w ciągu tygodnia wysłuchać nauk misyjnych, przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, uczestniczyć w przyjęciu świętych znaków: kopii obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i relikwii błogosławionych Męczenników Podlaskich. Otrzymane
w tym czasie łaski pielęgnujmy i zachowujmy w swych sercach. Niech one pomogą nam umocnić się w wierze w Chrystusa, w Jego Kościół i w obcowanie świętych.
Wyrażamy Bogu wdzięczność za czas obchodów czterdziestej rocznicy obrony krzyża przez młodzież w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina.
To wydarzenie sprzed 40 lat pokazało, jak Pan Bóg działał w sercach młodzieży, ich rodziców, nauczycieli i katechetów w czasie próby wiary, jakiej zostali poddani. Otwarcie na działanie Bożej łaski dało im odwagę do wyznania wiary w Jezusa Chrystusa, który dla naszego zbawienia cierpiał, umarł na krzyżu i zmartwychwstał. Przetrwali trudny czas prześladowania za upominanie się o obecność Chrystusowego krzyża w sali lekcyjnej. Te wydarzenia umacniają i nas dzisiaj w wierności naszemu Zbawicielowi.
Dziękujemy także Panu Bogu za 25 rocznicę wizyty apostolskiej św. Jana Pawła II w Siedlcach, za 150 rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Męczenników z Pratulina, zakończenie jubileuszu 400-lecia męczeństwa św. Jozafata Kuncewicza, drugorzędnego patrona naszej diecezji oraz za jubileusze niektórych parafii, które przypomniały nam zbawcze działanie Boga wobec nas i umocniły naszą nadzieję zbawienia. W tych i innych wydarzeniach Pan Bóg wyciągnął do nas swą ojcowską, pomocną dłoń. Pomógł nam pokonać trudności i okazał swe miłosierdzie. Mam nadzieję, że nikt tego czasu łaski nie zmarnował, nikt się z nim nie minął, bo byłaby to ogromna strata w jego życiu duchowym, w życiu religijnym.
Bracia i Siostry. Przed nami nowy rok liturgiczny i duszpasterski, nowy czas łaski. Ten rok jest szczególnie ważny, gdyż cały Kościół będzie przeżywał Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Ten Rok Jubileuszowy rozpocznie Ojciec Święty Franciszek w najbliższych daniach - 24 grudnia - otwierając Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra na Watykanie.
W każdej diecezji Rok Jubileuszowy zostanie zainagurowany Eucharystią, sprawowaną w katedrach w święto Świętej Rodziny, w niedzielę 29 grudnia. Ta Msza święta zostanie poprzedzona uroczystą procesją od wybranego kościoła do katedry. W naszej diecezji Msza święta sprawowana w katedrze siedleckiej o godz. 12.00, będzie poprzedzona procesją z najstarszego siedleckiego kościoła pw. św. Stanisława BM i rozpocznie się o godz. 11.00. Na czele tej procesji będzie niesiony krzyż Chrystusa, znak naszego zbawienia. Będzie to krzyż, który trzymali w rękach nasi błogosławieni Męczennicy z Pratulina, gdy bronili swego kościoła. Ten krzyż pozostanie przez cały najbliższy rok w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze, tak, aby każdy z pielgrzymów nawiedzających ten kościół stacyjny mógł się przed nim pomodlić. Do udziału w obchodach rozpoczęcia Roku Jubileuszowego zapraszam - wraz z Księdzem Biskupem Grzegorzem - księży dziekanów, misjonarzy miłosierdzia, księży proboszczów zarówno parafii siedleckich, jak i kościołów stacyjnych, osoby życia konsekrowanego, kleryków Wyższego Seminarium Duchownego, Bractwo św. Judy Tadeusza, Bractwo Strażnicy Kościoła, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich oraz wiernych z całej diecezji, a szczególnie należących do parafii siedleckich.
Rozpoczynający się Rok Święty będziemy przeżywali pod hasłem: „Pielgrzymi nadziei”. Hasło to zostało wskazane przez papieża Franciszka w Bulli ogłaszającej jubileusz i nawiązuje do słów św. Pawła z Listu do Rzymian, który napisał, że: „nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (5,5). Papież przypomina nam, że jesteśmy nosicielami nadziei, która się spełni, bo jej źródłem jest Bóg. Jest to nadzieja naszego zbawienia, które dokonuje się w naszej codzienności. Nasze zbawienie i zbawienie naszych bliskich, nasze szczęśliwe życie na ziemi, jest pierwszym i najważniejszym celem zbawczego planu Boga i pragnieniem naszych serc. Św. Piotr w swoim Pierwszym Liście tak o niej pisze: „Bóg (…) przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził nas do żywej nadziei: do dziedzictwa niezniszczalnego i niepokalanego, i niewiędnącego, które jest zachowane dla was w niebie” (1,3-4). Jesteśmy zatem pielgrzymami do domu Ojca Niebieskiego, podążającymi za Chrystusem zmartwychwstałym, napełnieni Duchem Świętym i nikt i nic „nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym” (Rz 8,39). Tylko miłość Chrystusa, którą ukazał nam w swej śmierci i zmartwychwstaniu, jest zdolna pokonać wszelkie przeszkody w osiągnięciu celu naszego życia, naszego zbawienia.
Jako uczniowie Jezusa jesteśmy pielgrzymami niosącymi w swym sercu niezawodną nadzieję zbawienia naszego i naszych bliskich, ale także chcemy, aby te słowa obudziły nadzieję w sercach tych, którzy jej nie mają. Tak bardzo potrzeba nam dzisiaj nadziei na dobro, piękno, przebaczenie, miłość, na pokonanie samotności, przezwyciężenie zła czy niesprawiedliwości. Dlatego w czasie tego Roku Jubileuszowego każdy będzie mógł odzyskać lub umocnić się w nadziei na lepsze jutro, dzięki więzi zadzierzgniętej z Chrystusem naszym Przyjacielem i Zbawicielem. Będzie mógł uzyskać - przy każdorazowym nawiedzeniu kościoła stacyjnego i pod zwykłymi warunkami - dla siebie lub dla swych bliskich zmarłych odpust od skutków popełnionych grzechów. Naszym braciom i siostrom, którzy przeszli przez bramę śmierci i znajdują się w czyśćcu, dzięki temu darowi, jaki ofiarowuje nam Kościół, dzięki naszej modlitwie, sakramentalnej spowiedzi, przyjęciu Komunii świętej, zostanie skrócony pobyt w tym miejscu cierpienia i oczekiwania na wejście do nieba. Dzięki posłudze misjonarzy miłosierdzia wierni będą mogli otrzymać rozgrzeszenie z grzechów i cenzur zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej czyli: profanacji Najświętszego Sakramentu, przemocy fizycznej wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenia wspólnika w grzechu przeciwko VI przykazaniu, bezpośredniej zdrady tajemnicy spowiedzi przez spowiednika, nagrywania lub rozpowszechniania za pośrednictwem środków komunikacji treści sakramentu spowiedzi.
Bądźmy zatem pielgrzymami nadziei i pielgrzymujmy przez cały Rok Jubileuszowy - który w diecezjach zostanie zakończony 28 grudnia 2025 r. - do ustanowionych kościołów stacyjnych, których w naszej diecezji jest 23, a są nimi:
katedra, jako matka wszystkich kościołów diecezji,
bazyliki mniejsze w Janowie Podlaskim, Parczewie, Kodniu i Leśnej Podlaskiej;
kolegiaty w Garwolinie i Łukowie;
sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej i Krzyża Świętego w Skórcu;
sanktuaria maryjne w Woli Gułowskiej, Orchówku, Goźlinie – Mariańskim Porzeczu, w Górkach k. Garwolina, Mokobodach i w Radzyniu Podlaskim;
sanktuaria św. Józefa w Siedlcach i Szpakach,
Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie,
a także kościoły parafialne w Łaskarzewie, Rykach, Wisznicach, Żelechowie i św. Mikołaja w Międzyrzecu Podlaskim.
Do wymienionych kościołów stacyjnych będziemy mogli organizować pielgrzymki parafialne, poszczególnych grup modlitewnych, stowarzyszeń, pielgrzymki rodzinne czy indywidualne. Mogą to być pielgrzymki autokarowe, samochodowe, rowerowe czy piesze. Kto będzie miał możliwość, może udać się w pielgrzymce do Rzymu, aby tam przejść przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra na Watykanie i w pozostałych większych bazylikach Rzymu. W ciągu roku Jubileuszowego Ojciec Święty będzie się spotykał
z przedstawicielami poszczególnych stanów, wspólnot, grup modlitewnych i zawodów. Zachęcam do licznego w nich udziału. Na takie spotkania pomoże nam dotrzeć do Rzymu nasze diecezjalne Biuro Pielgrzymkowe „Arka”.
Bracia i Siostry. Teksty liturgii słowa pierwszej niedzieli Adwentu wzywają nas, abyśmy byli przygotowani na przyjście naszego Zbawiciela, świętowanie pamiątki Jego narodzin w Betlejem przed ponad dwoma tysiącami lat, a także na powtórne Jego przyjście w chwale na końcu czasów. Jezus w Ewangelii wzywa nas: „Uważajcie na siebie,
aby wasze serca nie były ociężałe wskutek obżarstwa, pijaństwa i trosk doczesnych, żeby ten dzień nie spadł na was znienacka, jak potrzask” (Łk 21,34-35). Mamy uważać na nasz sposób postępowania, który powinien być chrześcijański i różnić się od postępowania tych, którzy odrzucili Jezusa. Dzisiaj trzeba nam się zastanowić: co to znaczy żyć
po chrześcijańsku i co znaczy przeżyć Adwent oraz Święta Bożego Narodzenia po chrześcijańsku? Musimy się zastanowić: kto i co jest w tym czasie dla nas najważniejsze? Jezus zachęca nas do czujności, by nasze serce nie przylgnęło do ziemi, do tego co ziemskie, do grzechu, ale – jak pisze św. Paweł w Pierwszym Liście do Tesaloniczan – „aby serca wasze utwierdzone zostały jako nienaganne w świętości wobec Boga, Ojca naszego, na przyjście Pana naszego wraz ze wszystkimi Jego świętymi” (3,13). Nasze serca, centrum naszej osobowości, serca dzieci, młodzieży i osób dorosłych, mają być skierowane ku Bogu, nie ku ziemi. Tylko serce skierowane ku Bogu może dostrzec wartość świętości, czyli piękno uczestnictwa w życiu Chrystusa, który narodził się, jest obecny i powtórnie przyjdzie, aby spełnić naszą nadzieję bycia razem z Nim.
Drodzy Diecezjalnie. Niech uczestnictwo w rekolekcjach adwentowych, udział we Mszy świętej roratniej, nasza codzienna modlitwa, przystąpienie do sakramentu pokuty
i pojednania, pozwolą nam po chrześcijańsku przeżyć czas Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia oraz z radością wejść w Rok Jubileuszowy 2025. Na ten święty czas
z serca wszystkim Wam błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
+ Kazimierz Gurda
BISKUP SIEDLECKI
L.dz. 1415/2024
Siedlce, dnia 29 listopada 2024 r.
List pasterski należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Siedleckiej, w niedzielę 1 grudnia 2024 r.
+ Grzegorz Suchodolski
WIKARIUSZ GENERALNY
0 komentarze