Kościół

Kurs liturgiczny dla fotografów kościelnych w Diecezji Siedleckiej

Siedlce Pon. 12.02.2024 08:54:57
12
lut 2024

W sobotę, 10 lutego zakończył się kurs liturgiczny dla fotografów kościelnych. Ma on na celu ukazanie osobom, które chcą fotografować lub filmować celebracje liturgiczne, świętość każdej z nich oraz specyfikę miejsca, w którym one się dokonują. Kurs składał się z dwóch etapów: szkolenia i egzaminu.

- Jest to szkolenie przeznaczone dla osób, które chcą fotografować, bądź filmować w czasie liturgii w parafiach. Kurs zasadniczo opiera się na przybliżaniu struktury celebracji liturgicznych. Nie polega na uczeniu warsztatu samego fotografowania, a raczej specyficznego kontekstu kościoła i celebracji liturgicznej. Fotograf jakoś musi odnaleźć się w czasie liturgii – informuje ks. Łukasz Celiński kierownik Referatu Liturgicznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej, prowadzący szkolenie.

Część szkoleniowa składa się z dwóch bloków wykładowych. Pierwszy dotyczy ogólnie liturgii i tego czym ona jest, a drugi pokazuje konkretne sytuacje i zachowania, na co należy zwrócić uwagę podczas liturgii i jak dobrze przygotować się do fotografowania w czasie liturgii. Ponadto omawiane są „Wskazania Komisji Episkopatu Polski ds. liturgii i duszpasterstwa liturgicznego dotyczące fotografowania i filmowania podczas celebracji liturgii”.

Ukończenie kursu jest niezbędne, aby można było dokumentować różne wydarzenia liturgiczne we wnętrzu kościoła. W szkoleniu udział wzięło 18 osób, także spoza diecezji siedleckiej. Kolejny kurs w naszej diecezji planowany jest na pierwszą sobotę maja.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Elżbieta Zielińska-Gomółka

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.