Kościół

Katedra siedlecka: Obrzęd przedstawienia i wybrania katechumenów

Siedlce Pon. 27.02.2023 08:59:54
27
lut 2023

Okres Wielkiego Postu to czas intensywnych przygotowań do przyjęcia Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego.

26 lutego, w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, biskup siedlecki Kazimierz Gurda przewodniczył Eucharystii w katedrze siedleckiej, połączonej z obrzędami przedstawienia i wybrania katechumenów.

Na początku Wielkiego Postu, który jest okresem bezpośredniego przygotowania do sakramentalnego wtajemniczenia, sprawuje się obrzęd wybrania, czyli wpisania imion katechumenów do tzw. Księgi Wybranych. Po wysłuchaniu opinii poręczycieli, Kościół przez posługę biskupa przyjmuje potwierdzenie decyzji ze strony katechumenów, ocenia stopień ich przygotowania i decyduje o tym, czy mogą przystąpić do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Obrzęd wybrania zamyka właściwy katechumenat, a więc czas przygotowania do ukształtowania w sobie mentalności Jezusa Chrystusa. Aby katechumen mógł być zapisany jako "wybrany", wymaga się od niego wiary wypływającej z nawrócenia i świadomej decyzji na przyjęcie sakramentów Kościoła.

- We wspólnocie Kościoła diecezjalnego rozpoczyna się ostatni etap przygotowania do przyjęcia sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego ośmiu osób - mówił w homilii bp Kazimierz Gurda.

Dotykamy tutaj łaski wiary, tajemnicy spotkania Jezusa i pozostania przy Nim. To wydarzenie może być czasami długo oczekiwane, albo nagłe, niespodziewane, jak to było w przypadku Szawła z Tarsu. Łaska wiary to wewnętrzne przekonanie, że Jezus jest jedyną osobą, której się poszukuje, za którą się tęskni. To przekonanie, że Jezus jest tym, który prawdziwie kocha i zbawia, czyli obdarza dobrem i szczęściem.

Dzisiaj, w naszej wspólnocie kościoła diecezjalnego, ostatni etap przygotowania do przyjęcia Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego rozpoczyna osiem osób: Katarzyna, Zbigniew, Damian, Aneta, Maciej, Eliza, Roksana i Jagoda. Wszyscy oni spotkali Chrystusa, otrzymali łaskę wiary chcą z nim pozostać na całe życie. Dzisiaj ich imiona zostaną zapisane w księdze przygotowujących się do przyjęcia sakramentu wtajemniczenia chrześcijańskiego, które przyjmą w Noc Paschalną z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę - zaznaczył bp Kazimierz Gurda.

Po homilii, nastąpił obrzęd wybrania i przedstawienia katechumenów. Rodzice chrzestni potwierdzili przed biskupem siedleckim odpowiednie przygotowanie kandydatów do wspólnoty kościoła. W kolejnej części bp Kazimierz Gurda zapytał katechumenów czy pragną przystąpić do sakramentów Jezusa Chrystusa: Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii. Kandydaci po zgodnej odpowiedzi „tak” podali swoje imiona, które zostały wpisane do tzw. „księgi wybranych”.

Katechumeni, na podstawie świadectwa gwarantów, katechetów i rodziców chrzestnych zostali dopuszczeni do kolejnych etapów chrześcijańskiego wtajemniczenia.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.