Kościół

Jego i nasza Pascha – Liturgia Wigilii Paschalnej w siedleckiej katedrze

Siedlce Niedz. 09.04.2023 01:15:28
09
kwi 2023

- Nie powrócimy do Ojca poza Chrystusem. Tylko On nas do Niego prowadzi. Pascha jest naszym przejściem ze śmierci do życia, dzięki zmartwychwstaniu Chrystusa - mówił biskup siedlecki Kazimierz Gurda podczas Mszy Wigilii Paschalnej, której przewodniczył w siedleckiej katedrze. W czasie Liturgii w Wielką Noc, 10 dorosłych katechumenów otrzymało sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego.

Dorośli, którzy otrzymali sakramenty: chrztu, bierzmowania i eucharystii pochodzą z różnych parafii diecezji siedleckiej. W ciągu 2 lat, przez modlitwę, czytanie Pisma św., poznawanie prawd wiary, przygotowywali się do dzisiejszego wydarzenia. W czasie Wigilii Paschalnej wspólnota Kościoła, szczególnie towarzyszyła im obecnością, modlitewnym wsparciem i świadectwem wiary.

W homilii biskup siedlecki wskazał, że Liturgia Słowa w Wigilię Paschalną ukazuje nam działanie Boga zmierzające do naprawy tego co człowiek popsuł przez grzech; aby na nowo przywrócić człowieka sobie i siebie człowiekowi. - Męka śmierć i zmartwychwstanie Jezusa jest znakiem wypełnienia Bożych zapowiedzi, jest znakiem zwycięstwa Boga nad szatanem […] Wraz ze zmartwychwstaniem Chrystusa została zakończona dla człowieka sytuacja spowodowana grzechem pierwszych ludzi. Pomimo, że człowiek ten wewnętrzny dyskomfort odczuwał, to jednak nie potrafił się z tej przestrzeni zła i grzechu sam wyzwolić. Nie potrafił znaleźć właściwej drogi, która mogłaby go zaprowadzić do Tego, kogo utracił, a za kim ciągle tęsknił - wskazał bp Gurda.

Pan Jezus przez swe zmartwychwstanie otworzył zamkniętą przez grzech drogę do Ojca Niebieskiego. - On sam stał się drogą. Nie ma innej drogi, poza Chrystusem, którą człowiek mógłby wrócić do Boga. Dlatego trwamy przy Nim i z Nim idziemy przez nasze życie. Pokonujemy wszelkie pokusy odejścia od Chrystusa i Jego Kościoła. Bo On jest obecny i działa w Kościele - akcentował biskup siedlecki.

Bp Kazimierz Gurda przypomniał znaczenie sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Te sakramenty wprowadzają nas w życie Bożymi łaskami. One także pozwalają na działanie Boga w naszej codzienności. - On jest obecny przez swą łaskę. Żyjemy Bogiem. On nam nie przeszkadza w byciu człowiekiem, nie niszczy naszego człowieczeństwa i naszej wolności. On to wszystko udoskonala - mówił bp Gurda.

- My, którzy już otrzymaliśmy te sakramenty, w dzisiejszą noc paschalną pragniemy Bogu podziękować za to wszystko co w nas się dokonało i stale dokonuje. Tajemnica Paschy jest w naszym życiu ciągle obecna. Nieustannie dokonuje się w nas zwycięstwo nad złem, grzechem i szatanem - zakończył biskup siedlecki.

zdjęcia: Monika Jabłkowska, Piotr Grabowski
tekst: ks. Marek Weresa


0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.