Kościół

Instalacja relikwii św. José Sáncheza del Río w parafii Bożego Ciała w Siedlcach

Siedlce Sob. 05.12.2020 16:20:00
05
gru 2020

W niedzielę, 13 grudnia w parafii Bożego Ciała w Siedlcach odbędzie się ceremonia instalacji relikwii św. José Sáncheza del Río, meksykańskiego męczennika. Mszę św. o godzinie 12.30 będzie celebrował ks. bp Grzegorz Suchodolski. Uroczystość odbędzie się na zakończenie rekolekcji adwentowych i połączona będzie z obrzędem błogosławieństwa nowej mozaiki w świątyni.

Święty José Sánchez del Río urodził się 28 marca 1913 r. w Sahuayo w stanie Michoacán. Jako nastoletni chłopiec przyłączył się do Powstania Cristeros, które wybuchło w Meksyku w 1926 r. Podczas walk katolików z meksykańskim rządem, usiłującym wprowadzić antyklerykalne ustawy, zginęło 90 tyś. osób. Wśród nich był młodziutki Józef. Za działalność powstańczą i wierność Chrystusowi został schwytany, więziony i torturowany. Pchnięto go nożem i zmuszano do wyrzeczenia się wiary. Józef krzyknął wówczas: „Viva Cristo Rey!” (hiszp. „Niech żyje Chrystus Król!”) i poprosił, by go rozstrzelano. Oficer, zdenerwowany odwagą i zachowaniem chłopca, zastrzelił go z pistoletu. Józef został ugodzony kulą, przewrócił się i zanim umarł, nakreślił własną krwią znak krzyża na ziemi. Stało się to 10 lutego 1928 r. w Guadalajarze.

Papież Benedykt XVI beatyfikował go 20 listopada 2005 r., a kanonizacji dokonał w Rzymie papież Franciszek 16 października 2016 r. Natomiast 14 maja 2017 r. ogłoszono go patronem Światowych Dni Młodzieży A.D. 2019 w Panamie.

Mozaika, która powstała w par. Bożego Ciała w Siedlcach, przedstawia postać Chrystusa Króla, wizerunek Matki Bożej z Guadalupe oraz osobę św. José Sáncheza. Poniżej widnieją słowa, które w chwili śmierci wypowiedział José Sánchez del Río: „Viva Christo Rey” oraz relikwiarium, w którym zostaną umieszczone jego szczątki.

Bogu niech będą dzięki za przykład wiary i niezłomności tego świętego Rycerza Chrystusa oraz za to, że będzie on obecny w Siedlcach w znaku swoich relikwii. Niech św. José Sánchez del Río wstawia się za nami w tych trudnych czasach, w których także w Polsce coraz częściej pojawia się, na różnych płaszczyznach, konieczność obrony naszej katolickiej wiary.

RELIKWIARZ

MOZAIKA


xPB

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.