Inauguracja procesu synodalnego w diecezji siedleckiej /ZDJĘCIA/
Siedlce
Niedz. 17.10.2021 19:37:43
17
paź 2021
paź 2021
Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda zainaugurował proces synodalny w diecezji siedleckiej. Na początku października Papież Franciszek rozpoczął go dla całego Kościoła katolickiego, a teraz będzie kontynuowany w Kościołach lokalnych i zakończy się zgromadzeniem w 2023 roku.
W niedzielę, 17 października Pasterz Kościoła siedleckiego przewodniczył Eucharystii, w której uczestniczyli koordynatorzy parafialni i wspólnotowi z diecezji siedleckiej.- Ten Synod ma nas prowadzić ku nowemu obliczu Kościoła – mówił hierarcha. Słowo Synod oznacza podążanie razem. To nowe oblicze Kościoła będzie się wyrażać tym, że jego członkowie duchowni i świeccy będą podążać razem. Będą na drodze wiary za siebie odpowiedzialni - kontynuował bp Gurda.
Proces synodalny obejmie trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną: od października 2021 r. do października 2023 r.
- Ojciec Święty pragnie, aby w obradach tego Synodu brali udział nie tylko biskupi – jak było dotychczas – ale także księża, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. Dzisiaj, z woli Ojca Świętego we wszystkich katedrach na świecie rozpoczyna się etap diecezjalny Synodu. Dlatego do naszej siedleckiej katedry, Matki Kościołów diecezji siedleckiej, zostali zaproszeni reprezentanci wszystkich parafii, którzy w dokumentach synodu nazwani są koordynatorami - zaznaczył w homilii Ksiądz Biskup. - Synod ma być przede wszystkim słuchaniem. Trzeba przywoływać Ducha Świętego, żeby ten proces konsultacji synodalnych był jak najszerszy. On bowiem jest Tym, który Kościół prowadzi. Jego mamy słuchać. Razem z nim mamy rozeznawać co jest słuszne, aby zachować ciągłość wyznawanej wiary i jedność całej wspólnoty Kościoła – mówił w katedrze bp Gurda.
Biskup Kazimierz Gurda, powołał diecezjalnych koordynatorów synodalnych – Panią Barbarę Wysokińską i ks. Andrzeja Karwowskiego. Osoby te będą w kontakcie z koordynatorami parafialnymi, aby jak najszersza grupa mogła uczestniczyć w procesie synodalnym.
Sekretariat Synodu Biskupów opublikował Dokument Przygotowawczy oraz Vademecum, teksty pomagające wyjaśnić cel i przebieg procesu synodalnego „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Jak wyjaśnia Vademecum, chodzi o „wsłuchanie się jako cały Lud Boży w to, co Duch Święty mówi do Kościoła”.
W oparciu o syntezy grup synodalnych opracowana ma zostać synteza diecezjalna. Zostanie ona przekazana do konferencji episkopatu. Do 22 kwietnia 2022 r. powinna być przygotowana ogólnokrajowa synteza, która zostanie przesłana do Sekretariatu Synodu wraz z materiałami przygotowanymi na poziomie diecezji.
Na zakończenie Eucharystii, ustanowieni w parafiach i grupach koordynatorzy otrzymali tzw. pakiet synodalny (dokument przygotowawczy i świecę), którego przyjęcie symbolizuje włączenie się tej konkretnej wspólnoty w drogę synodalną Kościoła.
Po Mszy świętej odbyło się także spotkanie organizacyjne, podczas którego Pani Barbara Wysokińska i ks. Andrzej Karwowski przybliżyli cel i sposób przeprowadzenia konsultacji parafialnych oraz związane z tym zadania koordynatorów.
0 komentarze