Kościół

Imieniny Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy

Siedlce Sob. 04.03.2023 13:55:22
04
mar 2023

4 marca, w święto św. Kazimierza, diecezja siedlecka obchodziła dzień imienin Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy. Dostojny Solenizant przewodniczył w tym dniu Mszy św. w siedleckiej katedrze. Wraz z Księdzem Biskupem Mszę Św. koncelebrowało liczne grono kapłanów.

Biskup Kazimierz Gurda podkreślał w homilii, że do świętości wezwani są zarówno duchowni jak i świeccy, bogaci i biedni. - Wielu ten cel osiągnęło. Niektórych świętych i błogosławionych imiona znamy. W diecezji siedleckiej mamy błogosławionych Męczenników Podlaskich i prowadzony jest proces beatyfikacyjny Biskupa Ignacego Świrskiego. Mam nadzieję, że zakończy się ogłoszeniem go błogosławionym - mówił Biskup Gurda. - W czasach, w których żył św. Kazimierz, w XV wieku, świętymi byli zwykle ogłaszani duchowni, bądź świeccy należący do rodów królewskich, co nie oznacza, że świętych i błogosławionych nie było pośród stanów niższych. Bóg bowiem nie ma względu na osoby i w każdym pokoleniu miły mu jest ten, kto Go miłuje i podąża za nim drogą przez Niego wskazaną.Na zakończenie Eucharystii w imieniu prezbiterium Kościoła Siedleckiego życzenia imieninowe Księdzu Biskupowi złożył ks. kan. Stanisław Chodźko – dziekan dekanatu ryckiego, a także osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy. 


W liturgii uczestniczył także Ksiądz Biskup Grzegorz Suchodolski, liczne grono kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wierni świeccy.

Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1978. Mianowany został biskupem pomocniczym Diecezji Kieleckiej w grudniu 2004 r. Decyzją papieża Franciszka 16 kwietnia 2014 został przeniesiony na urząd biskupa diecezjalnego diecezji siedleckiej. Diecezję objął kanonicznie 23 maja 2014, a dzień później odbył ingres do katedry Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Siedlcach.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.