Kościół

Hiszpański reżyser w Siedlcach

Siedlce Czw. 15.10.2020 13:01:09
15
paź 2020

14 października w Siedlcach gościł hiszpański aktor, reżyser i producent filmowy Francisco Campos Barba. Przyjechał do Polski, aby nakręcić film o Bożym Miłosierdziu. Spotkał się z klerykami WSD, zwiedził Siedlce i Muzeum Diecezjalne, a następnie odwiedził studio internetowej telewizji FARO TV im. bł. Carlo Acutisa, ponieważ zainteresowała go postać młodego świętego, który słynął z miłosierdzia wobec ubogich.

Francisco Campos Barba urodził się w Hiszpanii w 1971 r. Studiował w szkole San Francisco de Paula w Sewilli i rozpoczął karierę w świecie kina. Kontynuując naukę studiował sztuki sceniczne w Sewilli i reżyserię filmową w Barcelonie. Od początku własną twórczość z zakresu reżyserii łączył z udziałem w filmach fabularnych, za który zawsze zdobywał uznanie krytyków. W 2002 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Barcelonie. Należał do teatru „Jodorowski”, z którym podróżował po różnych krajach i z którym odniósł sukcesy takimi realizacjami jak „Ojcowie, matki, synowie, córki”.


W 2012 roku Francisco Campos wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny „El Rocío es Compartir”. Miał on swoją premierę w kinach komercyjnych w wielu hiszpańskich miastach, a także był pokazywany na krajowych i międzynarodowych festiwalach, uzyskując za to nagrodę Universal Miller 2013 w Kastylii-La Manchy. Film był również wyświetlany podczas Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro w 2013 r. z udziałem papieża Franciszka. W 2015 roku w kinach w całej Hiszpanii miał swoją premierę film dokumentalny „El colibri”. Jest to osobisty wkład sewilskiego filmowca i aktora na rzecz pokoju, jedności i współpracy między ludźmi. Natomiast w 2016 roku odbyła się premiera krótkometrażowego filmu „Camina por el Hombre” z udziałem sióstr miłosierdzia i kardynała Madrytu bpa Carlosa Osoro. W grudniu 2019 r. Campos wypuści swój trzeci film dokumentalny „Jesus Christ Lives” o Jorge Morillo, wyjątkowym mężczyźnie z Sewilli, który w swoim życiu łączy miłość do Boga, ubogich i piłki nożnej. Ten film otrzymał 7 nominacji do nagrody Goya.


Obecnie Francisco pracuje nad kolejną produkcją filmową o Bożym Miłosierdziu, dlatego przyjechał do Polski i odwiedził Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. W siedleckim studio reżyser pojawił się w towarzystwie Rektora WSD ks. dr Piotra Paćkowskiego, historyka sztuki ks. kan. Henryka Drozda i kleryka Aleksandra Lisa, który pełnił rolę tłumacza. Realizując własny materiał udzielił wielu cennych wskazówek twórcom naszej diecezjalnej telewizji i przekazał pozdrowienia dla słuchaczy KRP i widzów FARO TV, za co jesteśmy mu niezmiernie wdzięczni i czekamy na jego najnowszy film.
ks. PB/DW

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.