Kościół

Dzień Papieski w Siedlcach

Siedlce Pon. 12.10.2020 13:14:00
12
paź 2020

Wiedza z różnych dziedzin życia plus głęboka wiara, składające się razem w mądrość. 11 października w siedleckim kościele św. Józefa obchodzono XX Dzień Papieski.

Wieczornej mszy świętej przewodniczył ks. kanonik Paweł Kindracki, diecezjalny koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a homilię wygłosił proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Siedlcach, ks. Jarosław Oponowicz. Nawiązując do wsparcia, jakiego Fundacja udziela utalentowanej młodzieży z niezamożnych rodzin (w diecezji siedleckiej jest to aktualnie 90 uczniów i studentów) przypomniał intelektualną stronę pontyfikatu polskiego papieża. Jan Paweł II jako teolog i filozof był otwarty na zgłębianie nowych dziedzin wiedzy. Regularnie zapraszał naukowców, aby się od nich uczyć i łączyć wiedzę szczegółową w coś, co można nazwać mądrością. Ale mądrość to coś więcej niż suma wiedzy: to umiejętność stosowania tej wiedzy tak, by być bliżej Boga i ludzi. To właśnie robił Jan Paweł II i taka jest idea Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Hasłem tegorocznego dnia papieskiego było „Totus tuus”. Oddanie Matce Bożej, wzorowane wprost na apostołach, sięgało wczesnej młodości papieża i nadało szczególny rys jego pontyfikatowi. Ocalenie z zamachu, udział w upadku antyreligijnego giganta, jakim był ZSRR, wreszcie oddanie świata w opiekę Tej, która prowadzi człowieka do Chrystusa. Dzień papieski jest obchodzony po to, by uczyć się od Jana Pawła II zarówno mądrości, jak i świętości. Łączyć to, co jest dokonaniem człowieka i owocem uczciwie uprawianej nauki z dążeniem do zbawienia.

Bezpośrednio po mszy z okazji stulecia urodzin Karola Wojtyły w dolnym kościele odbył się koncert „Moja podróż śladami Jana Pawła II” w wykonaniu Magdy Steczkowskiej. Uczestniczyło kilkadziesiąt osób, m.in. siedlecki biskup pomocniczy, Grzegorz Suchodolski, który w słowie wstępnym przypomniał zainicjowane przez papieża Światowe Dni Młodzieży.


AB/DW

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.