Kościół

Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi. Modlitwa w katedrze siedleckiej

Siedlce Czw. 15.02.2024 16:28:28
15
lut 2024

W Kościele katolickim w Polsce pierwszy piątek Wielkiego Postu przeżywany jest jako „Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym”. 16 lutego w katedrze siedleckiej o godzinie 18:00 biskup siedlecki Kazimierz Gurda będzie przewodniczył Mszy św. w intencji Osób Skrzywdzonych. Eucharystię poprzedzi nabożeństwo drogi krzyżowej, które rozpocznie się o godzinie 17:15.

Homilię podczas Mszy św. wygłosi ks. kan. Jacek Wojdat – delegat biskupa siedleckiego ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym, Kościół pragnie stanąć u boku tych, którzy doświadczyli przemocy seksualnej, otaczając ich modlitwą i działaniami mającymi na celu ich wsparcie i ochronę.

Inicjatywa ta, będąca odpowiedzią na apel papieża Franciszka, ma na celu wyrażenie solidarności z Osobami Skrzywdzonymi. Pierwszy raz obchodzona w 2017 roku, zmienia nazwę (wcześniej: „Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego”), aby jeszcze bardziej podkreślić wspólnotę i wsparcie dla osób zranionych. Przez takie działania, Kościół w Polsce stara się otwierać na cierpienie osób skrzywdzonych, dając wyraz głębokiemu zrozumieniu ich bólu i potrzeby wsparcia.

Solidarność z osobami skrzywdzonymi manifestuje się przez codzienną pracę wielu osób zaangażowanych w pomoc i wsparcie. Działania diecezjalnych i zakonnych delegatów, duszpasterzy, sióstr zakonnych oraz świeckich pracujących w punktach konsultacyjnych, są odzwierciedleniem konkretnej pomocy, jaką Kościół pragnie oferować osobom zranionym. Troska ta rozpoczyna się już na etapie przed zgłoszeniem, a po przyjęciu zawiadomienia uruchamiane są procedury wsparcia, w tym pomoc psychologiczna i prawna.

Modlitwa i pokuta za grzechy wykorzystania seksualnego to kluczowe elementy tego dnia. Kościół zachęca do indywidualnej i wspólnotowej modlitwy, drogi krzyżowej oraz uczestnictwa we Mszy św. jako wyrazów duchowej bliskości i solidarności z osobami zranionymi. To także przesłanie do sprawców, by zrozumieli wagę swoich czynów i podjęli drogę pokuty i zadośćuczynienia.

Ten dzień jest również zaproszeniem skierowanym do wszystkich wiernych, aby poprzez modlitwę i konkretne działania, dołączyli do wspólnoty wspierającej osoby skrzywdzone. To szansa na budowanie lepszego świata, w którym każdy człowiek jest chroniony i szanowany, a jego godność jest nienaruszalna.

Dzień Solidarności ze Skrzywdzonymi to nie tylko wyraz współczucia, ale przede wszystkim konkretne działania mające na celu wsparcie, ochronę i pomoc w uzdrowieniu ran. Jest to droga, którą Kościół w Polsce pragnie konsekwentnie podążać, dając wyraz swojej misji bycia blisko tych, którzy najbardziej potrzebują wsparcia i zrozumienia.

inf. i fot. Fundacja Świętego Józefa
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Marek Weresa

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.