Kościół

Diecezja siedlecka: Wesprzyj ubogich żywnością

Siedlce Wt. 07.03.2023 18:02:53
07
mar 2023

Żywność z długim terminem przydatności będą zbierać w sklepach diecezji siedleckiej 17 i 18 marca wolontariusze Caritas Diecezji Siedleckiej. Organizacja zachęca, aby razem z nimi włączyć się w XXII edycję ogólnopolskiej zbiórki „Tak, POMAGAM!”. Akcja ma za zadanie zapewnić osobom ubogim i seniorom wsparcie żywnościowe przed Wielkanocą.

Zbiórka odbędzie się w wybranych sklepach oznaczonych plakatem akcji. Przy koszach dyżurować będą wolontariusze Szkolnych Kół Caritas, Parafialnych Zespołów Caritas i dwóch Centrów Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej - w Siedlcach i w Białej Podlaskiej. Spotkać ich będzie można zazwyczaj zaraz przy wejściu do sklepu. Dzięki identyfikatorom i rozdawanym ulotkom będą łatwo rozpoznawalni.

Kluczowe jest to, by podarować żywność z długim terminem ważności – będzie przydatna potrzebującym, kiedy m.in. zabraknie produktów świeżych. Podarować można ryż, kasze, płatki śniadaniowe, cukier, mąkę, makaron, suszone warzywa strączkowe takie jak fasola, soczewica, groch, konserwy mięsne i rybne, puszki z owocami, dżemy, oleje roślinne, herbatę, słodycze i bakalie.

Zebrane dary trafią do potrzebujących przed Wielkanocą, a część z nich zostanie przekazana w późniejszym terminie, jako pomoc doraźna.

- Przygotowując się do akcji, myślimy o ubogich rodzinach i osobach samotnych, schorowanych i seniorach, którzy nie poradzą sobie bez naszej pomocy. Wielu z nich zgłasza się bezpośrednio do nas, opowiada o swoich problemach i prosi o wsparcie. Inni trafiają do Parafialnych Zespołów Caritas. Chcemy potrzebujących nie tylko wysłuchać, ale też wspomóc, przekazując paczki żywnościowe – mówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

Akcja w diecezji może być zrealizowana dzięki sprawnej współpracy z wolontariuszami z terenu województwa mazowieckiego i lubelskiego. Są to setki chętnych do pomocy osób. - Przekazując choć jeden produkt pokażemy, że ich praca ma sens. To oni poświęcają swój czas, czekając na darczyńców, pomagając w transporcie i dystrybucji darów – mówi Beata Prokurat, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach.

Podczas ostatniej zbiórki, w grudniu 2022 roku uzbierano ponad 14 ton żywności. Włączyło się w nią ponad 1300 wolontariuszy.

Więcej informacji: Marta Próchnicka – koordynator projektów Caritas Diecezji Siedleckiej, tel. 504-429-423.(AN)

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.