Kościół

Diecezja siedlecka: Trwa „Jałmużna Wielkopostna 2023”

Siedlce Czw. 23.03.2023 12:05:09
23
mar 2023

Caritas Diecezji Siedleckiej zachęca do włączenia się w ogólnopolską akcję charytatywną „Jałmużna Wielkopostna”. Zakupując baranka z białej czekolady, paschalik czy też składając ofiarę do „Skarbonki Miłosierdzia” lub wyposażając „Torbę Charytatywną”, można pomóc najbardziej potrzebującym.

Ta ekumeniczna akcja rozpoczyna się wraz z nadejściem Wielkiego Postu i trwa do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanocy. Jej historia sięga w Polsce 1995 roku. Dzięki udziałowi w „Jałmużnie Wielkopostnej” uczymy się dostrzegać potrzeby innych ludzi, praktykujemy drobne i większe wyrzeczenia, a przy tym podejmujemy konkretną pomoc na ich rzecz.

- Pragniemy zwrócić uwagę wszystkich, a szczególnie dzieci i młodzieży, na to, że obok nas są osoby uboższe, chore, starsze – często niezauważone, wobec których powinniśmy okazać miłosierdzie, chociażby poprzez podarowanie swojego czasu, czy uwagi – mówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

Osoby potrzebujące można też wesprzeć finansowo za pośrednictwem Caritas Diecezji Siedleckiej. Organizacja przygotowała w tym roku 29 760 czekoladowych baranków wielkanocnych (dostępnych w parafiach za 10 zł), 20 tysięcy ręcznie wykonanych świec – paschalików (dostępnych w parafiach za 20 zł), 1 940 „Skarbonek Miłosierdzia” i znaczną ilość „Toreb Charytatywnych”. Do akcji włączyć można się także poprzez podarowanie dowolnej kwoty na konto Caritas Diecezji Siedleckiej 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010 z dopiskiem „Jałmużna”.

- Drobne kwoty, zbierane do tekturowych „Skarbonek Miłosierdzia” przez Wielki Post, ułatwią nam pomoc osobom starszym i chorym – tłumaczy ks. Paweł Zazuniak. Środki zebrane przez Szkolne Koła Caritas do „Skarbonek Miłosierdzia” w szkołach zostaną przeznaczone na cel przez nie wybrany lub trafią do Caritas Diecezji Siedleckiej.

„Jałmużna Wielkopostna” przyczyni się do organizacji działań charytatywnych w parafiach diecezji siedleckiej, bowiem 1zł z każdego baranka, 2 zł z każdego paschalika, żywność i środki czystości zebrane przez wiernych do „Toreb Miłosierdzia” oraz środki zgromadzone w „Skarbonkach Miłosierdzia” zostaną właśnie tam, do dyspozycji parafii, by pomóc osobom potrzebującym.

Dzięki pozyskanym funduszom Caritas Diecezji Siedleckiej m.in. będzie mogła utrzymać dwie jadłodajnie dla ubogich, dofinansować działania dwóch Centrów Integracji Społecznej, zapewnić ciągłość funkcjonowania Mieszkań Wpieranych dla osób w kryzysie bezdomności, dofinansować Centrum Wsparcia Caritas. Ponadto organizacja będzie nadal prowadzić programy żywnościowe (Spiżarnia Caritas) i senioralne, pokryje koszty przygotowania „Skarbonek Miłosierdzia” i „Toreb Charytatywnych” oraz będzie działać na rzecz uchodźców z Ukrainy i ich poszkodowanej w wojnie ojczyźnie.

Więcej informacji: sekretariat Caritas Diecezji Siedleckiej, tel. (25) 640-71-30.(AN)

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.