Kościół

Bp Suchodolski: „Dobry zespół to podstawa” - czyli o Parafialnych Radach Duszpasterskich

Siedlce Sob. 18.02.2023 17:29:07
18
lut 2023

- Dzisiaj odpowiedzialność za Kościół, nie może być tylko odpowiedzialnością osób duchownych czy tylko księdza proboszcza. Widzimy, że świat niesie nam nowe wyzwania - mówił ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski 18 lutego podczas rejonowego spotkania Rad Duszpasterskich w Siedlcach.

Biskup podkreślał, że świeccy mają większy „zasięg” od duchownych w docieraniu z propozycją Ewangelii. - Zadaniem dla wielu wspólnot parafialnych jest wykształcenie Rad Duszpasterskich, aby w każdej parafii dyskutowano o narzędziach i sposobie docierania z Ewangelią w sposób efektywny, do tych którym kościół jest obojętny.

Rejonowe spotkanie Parafialnych Rad Duszpasterskich z dekanatów: siedleckiego, domanickiego, grębkowskiego, łosickiego, suchożebrskiego i zbuczyńskiego, miało pokazać jak dużą rolę w życiu duszpasterskim parafii ma to gremium, które jest współodpowiedzialne za Kościół parafialny.

Spotkanie w Siedlcach zostało podzielone na dwie części. W Sanktuarium św. Józefa miała miejsce celebracja Słowa Bożego, której przewodniczył ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski. Natomiast ks. Michał Chromiński mówił zebranym o charyzmacie św. Andrzeja dla rady parafialnej. Opowiadał także o swoim doświadczeniu Kościoła na misji w Boliwii.

Następnie w sali wielofunkcyjnej odbyły się konferencje i dyskusja. Jako pierwszy, wykładem zatytułowanym „Wierzę w Kościół”, wystąpił ks. Jakub Wyrozębski, który mówił „bolączkach” i radościach kościoła parafialnego.

O zasadach funkcjonowania, statucie i obowiązkach Parafialnej Rady Duszpasterskiej w świetle wyzwań synodalności mówił ks. Andrzej Karwowski. Natomiast ostatnie wystąpienie należało do ks. Mariusza Zaniewicza, dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego siedleckiej kurii biskupiej, który pochylił się nad tematem udziału Rad Duszpasterskich w budowaniu żywego Kościoła.

Spotkanie podsumował ksiądz biskup Grzegorz Suchodolski, odnosząc się do słów świeckich, którzy wzięli udział w sobotnim spotkaniu.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Bialczanin Pon. 20.02.2023 23:00:56

Przykre, ale w Radach Parafialnych nie widać przyszłości naszego Kościoła, ludzi młodych