Kościół

Bp Grzegorz Suchodolski: Razem z młodymi chcemy przejść drogę ponownego katechumenatu

Siedlce Czw. 23.12.2021 08:40:48
23
gru 2021

22 grudnia w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej rozpoczęły się „Rekolekcje Last Minute”. Nauki rekolekcyjne głosi bp Grzegorz Suchodolski. Na początku homilii ks. bp Grzegorz Suchodolski wskazał, że kiedy kierowane było zaproszenie na rekolekcje, nikt nie miał świadomości kto z nich skorzysta. Pierwsze ćwiczenia duchowe, w kaplicy Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Diecezji Siedleckiej, są formą „zarzucenia wędki”. To zaproszenie do wspólnoty, aby razem pójść do Jezusa. Celem rekolekcji, których tematyka dotyczy Kościoła, jest doprowadzenie do spotkania ze Zbawicielem. - To Jezus jest tym, który założył Kościół i jest jego głową i sercem. Zapraszam was na wędrówkę we wspólnocie „młodego” Kościoła siedleckiego do Jezusa, który jest Panem całej historii - powiedział w homilii biskup pomocniczy diecezji siedleckiej.

- W perspektywie wiary, to właśnie Kościół ma być takim narzędziem, dzięki któremu Chrystus będzie w centrum naszego życia - wskazywał ks. biskup. Jednocześnie bp Grzegorz Suchodolski przeprosił młodych za to, że w swym życiu mogli doświadczyć Kościoła, który okazał się „narzędziem” niedoskonałym, „brudnym”. - Nie ma innej drogi, aby Chrystus stał się żywy, prawdziwy i obecny pośród nas. Jednocześnie, aby On znalazł miejscu w sercu każdego z nas - akcentował ks. biskup.

W homilii ks. biskup zwrócił uwagę na potrzebę przejścia formacji pochrzcielnej, aby odkryć na nowo dar wiary i tajemnicę Kościoła. Trzeba odpowiedzieć na pytanie: kiedy Kościół potraktuję jako prawdziwe miejsce dla mnie? Biskup wskazał na potrzebę powtórnego katechumenatu – deuterokatechumenatu. - To odpowiedź dla tych, którzy nie odnaleźli się w Kościele - mówił bp Suchodolski.

- Nie chcemy wyrywać młodzieży z parafii. […] Chcemy żeby takie wspólnoty i grupy formacyjne, katechumenalne były przy każdej parafii w Polsce i naszej diecezji - mówił ks. biskup. Wskazując, że tak jak „Rekolekcje Last Minute” są ostatnim „dzwonkiem” przed świętami; to jest to także ostatni moment żeby o wiarę i relację do Pana Jezusa zawalczyć!

Nawiązując do rytu chrztu, bp Grzegorz Suchodolski, wskazał, że podstawowym pytaniem dla nas, w kontekście Kościoła jest pytanie o wiarę. Kościół ma dać nam wiarę i sprawić, że przez wiarę osiągniemy życie wieczne. Życie wieczne mogę otrzymać tylko w darze. - Jesteśmy poczęci z Ojca Niebieskiego. W darze otrzymujemy życie wieczne. Moment chrztu jest momentem moich nowych narodzin - podkreślił bp Grzegorz Suchodolski. Wzorem dla nas jest Maryja, która tak jak w rozważanej Ewangelii, wyśpiewała swój hymn uwielbienia, za dar wiary.

- Nie możemy zredukować swojej wizji Kościoła do jakiegoś pogańskiego sakramentalizmu; gdzie będziemy uważali, że nam się to należy, a nie będziemy do tego właściwie przygotowani. Kłopot z Kościołem mają ci, którzy nie przeżyli na sposób katechumenatalny swojej relacji do Jezusa i do wspólnoty Kościoła - zakończył bp Suchodolski, zapowiadając jutrzejszy temat rozważania.

Spotkanie podczas drugiego dnia rekolekcji rozpocznie się o godz. 19:00. Nauki rekolekcyjne transmitowane są za pośrednictwem kanału Internetowej Telewizji Diecezji Siedleckiej na YouTube - FaroTV.

ks. MW/DW

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.