Biskup Siedlecki zaprasza na pielgrzymki na Jasną Górę. „Będziemy pielgrzymować jako uczniowie-misjonarze”
Siedlce
Niedz. 17.05.2026 07:24:25
17
maj 2026
maj 2026
Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda skierował do wiernych diecezji zaproszenie do udziału w 3. Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Siedleckiej oraz 46. Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę. Tegoroczne pielgrzymowanie odbywać się będzie pod hasłem „Uczniowie-Misjonarze”.
Rowerowa pielgrzymka zaplanowana została w dniach 14–19 lipca, natomiast tradycyjna Piesza Pielgrzymka Podlaska wyruszy na początku sierpnia. Jak podkreśla bp Kazimierz Gurda, tegoroczne hasło nawiązuje do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce i przypomina, że każdy ochrzczony jest powołany do bycia uczniem Chrystusa oraz świadkiem wiary. – Serdecznie zapraszam wszystkich Diecezjan, a zwłaszcza dzieci i młodzież, do udziału w tych wyjątkowych rekolekcjach w drodze – napisał biskup siedlecki.Hierarcha zachęca również rodziców i dziadków do wspierania młodych ludzi w podjęciu pielgrzymkowego trudu, a także do osobistego włączenia się w pielgrzymowanie — choćby przez jeden dzień lub poprzez duchowe uczestnictwo. Biskup prosi także o organizowanie spotkań grup pielgrzymkowych i tzw. niedziel pielgrzymkowych w parafiach oraz o modlitwę w intencji dobrego przygotowania i owocnego przeżycia obu pielgrzymek.
Główną intencją tegorocznego pielgrzymowania będzie modlitwa o nowe i święte powołania do kapłaństwa oraz życia konsekrowanego. – Niech wspólna modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej, trud drogi i świadectwo wiary zaowocują w naszych rodzinach oraz wspólnotach pozytywną odpowiedzią młodych ludzi, by pójść za głosem Chrystusa i poświęcić swoje życie w służbie Bogu i Kościołowi – podkreśla bp Kazimierz Gurda.
Ordynariusz siedlecki wyraził również nadzieję, że czas pielgrzymowania stanie się okazją do umocnienia wiary oraz odnowienia misyjnego zapału wśród wiernych diecezji.
Zaproszenie biskupa jest odczytywane we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Siedleckiej podczas ogłoszeń duszpasterskich w niedzielę 17 maja.
Oto tekst:
Zaproszenie Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY do udziału w 3. Rowerowej Pielgrzymce Diecezji Siedleckiej i w 46. Pieszej Pielgrzymce Podlaskiej na Jasną Górę (2026)
Drodzy Diecezjalnie!
W dniach 14–19 lipca br. odbędzie się 3. Rowerowa Pielgrzymka Diecezji Siedleckiej na Jasną Górę, a na początku sierpnia na pątniczy szlak wyruszy 46. Piesza Pielgrzymka Podlaska. Tegoroczne pielgrzymowanie będzie nawiązywać do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który przypomina, że każdy ochrzczony jest powołany do bycia uczniem Chrystusa i jednocześnie Jego misjonarzem – dlatego zarówno Rowerową jak i Pieszą Pielgrzymkę będziemy przeżywać pod hasłem: UCZNIOWIE-MISJONARZE.
Serdecznie zapraszam wszystkich Diecezjan, a zwłaszcza dzieci i młodzież, do udziału w tych wyjątkowych rekolekcjach w drodze. Zachęcam rodziców i dziadków, by wspierali swoje dzieci i wnuki w podjęciu pielgrzymiego trudu, a najlepiej sami włączyli się w pielgrzymowanie – chociaż przez jeden lub kilka dni pielgrzymując fizycznie lub duchowo.
Zachęcam również do organizowania spotkań grup pielgrzymkowych i tzw. niedziel pielgrzymkowych w parafiach. Proszę także o modlitwę w intencji dobrego przygotowania, owocnego przeżycia obu pielgrzymek i za wszystkich, którzy rozważają swój udział w pielgrzymce, a napotykają różnorakie przeszkody.
Główną intencją, którą pragniemy polecać Bogu w czasie tegorocznego pielgrzymowania jest prośba o nowe i święte powołania do kapłaństwa oraz życia konsekrowanego. Niech wspólna modlitwa przez wstawiennictwo Matki Bożej, trud drogi i świadectwo wiary zaowocują w naszych rodzinach oraz wspólnotach pozytywną odpowiedzią młodych ludzi, by pójść za głosem Chrystusa i poświęcić swoje życie w służbie Bogu i Kościołowi.
Niech czas Rowerowej i Pieszej Pielgrzymki Podlaskiej do Tronu Jasnogórskiej Pani stanie się dla naszej wspólnoty diecezjalnej okazją do umocnienia wiary i odnowienia misyjnego zapału do odważnego świadczenia o Chrystusie we współczesnym świecie.
+ Kazimierz Gurda
BISKUP SIEDLECKI
_________________________________
Zaproszenie należy przekazać wiernym, w ramach ogłoszeń duszpasterskich, we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Siedleckiej, w niedzielę 17 maja br.

6 komentarze
i mam to szczęście, że swojego wnuka namawiać nie muszę. Zaczął jako 15 - latek i tak już jest rok w rok.
Podaj więcej szczegółów na temat tego szczęśliwca. A najlepiej niech Redakcja KRP nagra o nim teportaż.
że brał udział w audycji pielgrzymkowej w Radiu Podlasie. A szczęśliwcem to jestem ja, że mam takiego wnuka
"Tegoroczne pielgrzymowanie będzie nawiązywać do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który przypomina, że każdy ochrzczony jest powołany do bycia uczniem Chrystusa i jednocześnie Jego misjonarzem – dlatego zarówno Rowerową jak i Pieszą Pielgrzymkę będziemy przeżywać pod hasłem: UCZNIOWIE-MISJONARZE". Czy może ktoś odpowiedzieć co kryje się pod słowem "kościół". czy to budowla, określone osoby czy może coś dogmatycznego ? Ale myślę że moje pytanie zniknie, gdyż jest za trudne do odpowiedzi.
w teologii chrześcijańskiej to ogół wiernych wyznających tę samą wiarę. To my wszyscy - wierni i duchowieństwo
A przepraszam co się dzieje z misjonarzami w naszej diecezji? Dlaczego nie ma chętnych? Gdzie są Ci którzy na misjach zostawili zdrowie? ...