Kościół

13. rocznica śmierci Księdza Biskupa Jana Mazura

Siedlce Niedz. 26.09.2021 10:56:10
26
wrz 2021

26 września przypada 13. rocznica śmierci Księdza Biskupa Jana Mazura, ordynariusza diecezji siedleckiej w latach 1968 - 1996, posługującego w diecezji do śmierci w 2008 roku. Zachęcamy do modlitewnej pamięci o duszpasterzu.

Śp. Biskup Jan Mazur rządził diecezją siedlecką, czyli podlaską w latach 1968-1996. Troszczył się o budowę sal katechetycznych, a w wioskach - punktów katechetycznych i kaplic. W 1984 roku zasłynął z heroicznej obrony Krzyża w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem. Zasłużył się w diecezji szczególnie w budownictwie sakralnym. Z jego inicjatywy powstało nowe seminarium duchowne.

Po osiągnięciu wieku emerytalnego złożył rezygnację z rządów diecezją i przeszedł w stan spoczynku w marcu 1996 roku. Zmarł 26 września 2008 roku w Siedlcach.
Zachęcamy do modlitewnej pamięci.
----------------------------------
Bp Jan Mazur wspierał wiele inicjatyw w diecezji, m.in.: był zaangażowany w powstanie Katolickiego Radia Podlasie. W 1992 roku poświęcił studio diecezjalnej rozgłośni.



Biskup Jan Mazur urodził się 5 czerwca 1920 r. w Płoskiem koło Zamościa. Pochodził z rodziny rolniczej. W latach 1944-1949 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Lubelskiej w Krążnicy Jarej, święcenia kapłańskie przyjął 26 czerwca 1949 r. w Lublinie z rąk Zdzisława Golińskiego, biskupa pomocniczego lubelskiego.
W latach 1949-1952 pracował jako wikariusz w Bychawie, następnie w Lublinie - Zemborzycach (obecnie jednej z najstarszych parafii archidiecezji lubelskiej). Uzupełniał studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1954 r. obronił magisterium, a w 1956 r. doktorat. Wykładał metafizykę i teologię pastoralną w Wyższym Seminarium Lubelskim, był tam również lektorem łaciny. W kurii biskupiej w Lublinie pełnił funkcję sekretarza Wydziału Duszpasterstwa. W kwietniu 1961 r. został mianowany biskupem pomocniczym lubelskim, ze stolicą tytularną Bladia; sakrę otrzymał 6 sierpnia 1961 r. w Lublinie z rąk biskupa lubelskiego Piotra Kałwy. Był wikariuszem generalnym i diecezjalnym wizytatorem zakonów.
Po śmierci bp. Ignacego Świrskiego został mianowany w październiku 1968 r. biskupem ordynariuszem siedleckim. Ingres do katedry w Siedlcach odbył 17 listopada 1968 r. Od początku swych rządów położył wielki nacisk na rozwój duszpasterstwa w diecezji. Poza wizytacjami kanonicznymi często wyjeżdżał do różnych parafii, gdzie celebrował Msze św. i głosił kazania. Organizował i przewodniczył uroczystościom i akcjom duszpasterskim. Podczas jego rządów diecezja przeżywała m.in. uroczystości 150 – lecia istnienia diecezji, jezuickie misje we wszystkich parafiach diecezji, peregrynację kopii Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej i cudownej figury Matki Bożej fatimskiej po wszystkich parafiach diecezji.
Zgodnie z zaleceniem Soboru Watykańskiego II bp Mazur w 1974 r. powołał Radę Kapłańską i Radę Duszpasterską. 26 listopada 1989 r. otworzył uroczyście w katedrze siedleckiej II Synod Diecezji Podlaskiej, który trwa przez działalność powołanych komisji i w specjalnych akcjach duszpasterskich. Biskup zaangażował się również w sprawę beatyfikacji Unitów Podlaskich, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II w 1996 r.
Bp Mazur zasłużył się też szczególnie budownictwem sakralnym. Z jego inicjatywy powstało nowe seminarium duchowne. W latach jego rządów wybudowano też m.in. 54 nowe kościoły, 110 kaplic mszalnych oraz 144 plebanie i domy parafialne. Erygowano 23 parafie.
W latach 1965-1988 bp Mazur przewodniczył Komisji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości (później był wiceprzewodniczącym). Był również opiekunem krajowego duszpasterstwa osób niewidomych oraz członkiem Komisji Charytatywnej Episkopatu. Po osiągnięciu wieku emerytalnego złożył rezygnację z rządów diecezją i przeszedł w stan spoczynku w marcu 1996 r. Ostatnie lata swego życia spędził w Siedlcach pełniąc w diecezji siedleckiej posługę biskupa seniora.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.