Kino

Filmowa opowieść o Rodzinie Ulmów w NoveKino Siedlce

Siedlce Sob. 09.09.2023 10:41:47
09
wrz 2023

W najbliższy wtorek, 12 września w ramach Filmowych Rekolekcji w NoveKino Siedlce będzie można obejrzeć film "Ulmowie. Błogosławiona rodzina”. Przed filmem katechezę wprowadzającą wygłosi ks. Mateusz Czubak. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Ks. Bp Ordynariusz Kazimierz Gurda.

Premiera filmu zbiega się w czasie z beatyfikacją małżeństwa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci, w tym jednego nienarodzonego, która odbędzie się 10 września.

Gdy 20 lat temu rozpoczęły się zdjęcia do filmu niewielu słyszało o rodzinie Ulmów i niewielu było zainteresowanych ich niezwykłą historią. Mimo to reżyser Dariusz Walusiak zbierał materiały, rejestrował relacje świadków pamietających jeszcze Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, odkrywał nowe fakty, badał motywacje i uczucia zarówno pozytywnych bohaterów tej opowieści jak i tych odpowiedzialnych za tę i inne zbrodnie. Pretekstem do zamknięcia i opowiedzenia nareszcie tej historii stało się jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w historii Kościoła. Po raz pierwszy na ołtarze trafia cała rodzina, w tym nienarodzone dziecko! Ten bezprecedensowy fakt nadaje dziełu reżysera ostateczny kształt. „Ulmowie. Błogosławiona rodzina” nie jest w pierwszej kolejności filmem o zbrodni i nienawiści, lecz o nadziei i miłosierdziu. Jest opowieścią o dobru, które pokonuje zło, o sensie poświęcenia, o człowieczeństwie, które triumfuje.


AOI

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.